Synod biskupów, a kwestia osób LGBT. Młodzi delegaci naciskają na pasterzy Kościoła

Synod biskupów, a kwestia osób LGBT. Młodzi delegaci naciskają na pasterzy Kościoła
(fot. episkopat.pl)
2 lata temu
Logo źródła: America Magazine Michael J. O’Loughlin / kk

Sprawa osób homoseksualnych nie jest podstawową kwestią, która pojawia się na synodzie młodzieży, ale wypłynęła podczas sobotniej konferencji prasowej w Rzymie. Młodzi delegaci synodalni naciskają na pasterzy Kościoła by byli bardziej włączający dla osób LGBT.

"Powinniśmy wszystkich upewnić, że nie stawiamy przeszkód dla Bożej łaski. Bierzemy ludzi takimi jacy są, towarzyszymy im i idziemy naprzód" - mówi kard. Blase Cupich odpowiadając na pytanie dotyczące stosunku biskupów względem osób LGBT. "Czasem w tej podróży ludzie się błąkają, albo muszą uczynić krok w tył, ale nadal z nimi jesteśmy aby podróż trwała".

Inny z delegatów synodalnych, kard. John Ribat z Papui-Nowej Gwinei, mówił że młodzi obecni na synodzie mówią swobodnie o kwestiach LGBT, naciskając na pasterzy Kościoła by odnieśli się do tego tematu. Wspomniał, że świeccy delegaci "ogromnie pomagają nam zrozumieć, naprawdę zobaczyć jakie jest ich zdanie, jak chcą być usłyszeni, rozpoznani i przyjęci".

Abp Peter Comensoli z Australii zasugerował, że katolicy LGBT nie powinni być wyróżniani. "Ujmując sprawę bardzo prosto - czy wszyscy nie jesteśmy grzesznikami? Czy wszyscy nie pragniemy być odnalezieni przez Boga? A gdy Bóg nas odnajdzie, jak możemy odnaleźć w nim nasze życie?" - pyta duchowny.

"Gdy moi przyjaciele, którzy są homoseksualistami czy lesbijkami zmagają się ze swoją płcią kulturową, gdy z nimi rozmawiam, to rozmawiam z nimi tak jak powinienem, czyli z przyjaźnią Chrystusa. Jako przyjaciel mówię: jak możemy razem zbliżać się do stóp krzyża?" - dodaje Comensoli.

Niektórzy z biskupów wcześniej argumentowali, że synod nie powinien posługiwać się zwrotem "LGBT" ponieważ ich zdaniem oznacza on określoną ideologię polityczną. Zamiast tego proponowali by mówić o "osobach zainteresowanych osobami tej samej płci". Abp Charles Chaput z Filadelfii mówił, że nie ma kogoś takiego jak "katolicy LGBTQ", albo "katolicy transpłciowi", czy "katolicy heteroseksualni", bo "te oznaczenia opisują ukryte różnice zawarte w równości i jedności panującej w prawdziwej wspólnocie eklezjalnej, jaką jest ciało Jezusa Chrystusa". Do tej kwestii odniósł się o. James Martin SJ, którego uwagi na temat publikowaliśmy już na DEON.pl.

Opublikowane w niedzielę doniesienie pokazują, że członkowie anglojęzycznych grup roboczych zmagają się z tym jak odnieść się do zagadnienia osób nieheteronormatywnych. Jedna z grup napisała, że "nikt - niezależnie od płci, stylu życia czy orientacji seksualnej, nie powinien czuć się niekochany", bo "prawdziwa, autentyczna miłość nigdy nie wyklucza wezwania do nawrócenia, zmiany życia". Inna grupa zaproponowała utworzenie nowego dokumentu o posłudze duszpasterskiej dla osób LGBT. Grupa niemieckojęzyczna wyraziła pragnienie "poważnej dyskusji z młodymi ludźmi wewnątrz Kościoła na temat seksualności i partnerstwa", zaś grupa hiszpańskojęzyczna wezwała do tego by kościół towarzyszył wszystkim ludziom, "również tym o odmiennej orientacji seksualnej, tak żeby mogli oni wzrastać w wierze i związku z Bogiem".

Abp Matteo Zuppi z Bolonii w trakcie konferencji prasowej 18 października mówił, że opieka duszpasterska dla osób LGBT jest "ważną kwestią", ale ostrzegł przed czynieniem z niej "problemu ideologicznego". Silvia Retamales - świecka delegatka synodalna z Chile wyraziła się w podobnym tonie, mówiąc 15 października, że osoby homoseksualne "powinny czuć, że nie są problemem, a dziećmi Boga". "Kościół powinien być bardziej włączający" - dodawała.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ
27,93 zł
39,90 zł

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Synod biskupów, a kwestia osób LGBT. Młodzi delegaci naciskają na pasterzy Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.