Synod wchodzi w kolejny etap. Ludzie dzielą się z radością z fazy lokalnej

Synod wchodzi w kolejny etap. Ludzie dzielą się z radością z fazy lokalnej
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

Kończy się podsumowanie fazy lokalnej Synodu o synodalności. Wkrótce zostanie opublikowany dokument dla etapu kontynentalnego. - Wiele osób dzieliło się wyjątkowym poczuciem, że Kościół po raz pierwszy o coś je pyta i słucha ich głosu - powiedziała Radiu Watykańskiemu s. Nathalie Becquart, podsekretarz w Sekretariacie Generalnym Synodu.

Odpowiadając na pytanie o powody przedłużenia synodu, s. Becquart zwróciła uwagę na cel synodu, którym jest „synodalne nawrócenie Kościoła”. Dla osiągnięcia go „jeden rok to za mało, a i dwa zapewne nie wystarczą”. Siostra podsekretarz podkreśliła jednak, że „dłuższy czas będzie pomocny, by pójść dalej, bo ten synod jest procesem, a nie pojedynczym wydarzeniem”.

- Po raz pierwszy w historii Kościoła mamy synod włączający wszystkich wiernych. W informacjach zwrotnych jakie otrzymaliśmy w podsumowaniach, ludzie mówią, że było to dla nich radosne doświadczenie i chcą kontynuacji tego słuchania i dialogu. Wielu pisało o odczuciu tego, że Kościół nie składa się tylko z biskupów, ale także z nich samych. Pod koniec października opublikujemy dokument dla etapu kontynentalnego, który zawiera informacje zwrotne ze wszystkich dotychczasowych syntez synodalnych – powiedziała s. Nathalie Becquart.

- Jest to dokument powstały naprawdę ze słuchania; nie jest to traktat teologiczny ani katechizm, jest to mapa do kontynuowania wspólnej podróży. Po publikacji zostanie on wysłany do wszystkich Kościołów lokalnych z zachętą do podjęcia dyskusji i przysłania informacji zwrotnej. Jest to dokument dla spotkania kontynentalnego, które będzie mieć miejsce między styczniem, a marcem. Łącznie będzie siedem zgromadzeń kontynentalnych: pięć dla poszczególnych kontynentów oraz jedno dla Ameryki Północnej i jedno do Bliskiego Wschodu - powiedziała papieskiej rozgłośni s. Becquart.

Źródło: KAI / tk

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Synod wchodzi w kolejny etap. Ludzie dzielą się z radością z fazy lokalnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.