Sytuacja finansowa Watykanu. Deficyt budżetu spadł do 3 mln euro

Sytuacja finansowa Watykanu. Deficyt budżetu spadł do 3 mln euro
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Poprawia się znacznie stan finansów Stolicy Apostolskiej - wynika z danych ogłoszonych w piątek w Watykanie. Budżet za zeszły rok zamknął się deficytem w wysokości 3 milionów euro, podczas gdy wynosił 63 mln w 2020 roku, co miało wtedy związek z ostrą fazą początkową pandemii Covid-19.

"Nie dążymy do nadwyżek, ale do równowagi w służbie Stolicy Apostolskiej" - stwierdził prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii ksiądz Juan Antonio Guerrero Alves w wywiadzie dla watykańskich mediów.

Finanse Watykanu

Wyraził opinię, że 3 miliony euro deficytu "to niewiele". To budżet "praktycznie zrównoważony i nie jest to liczba, która budzi niepokój" - dodał. Zaznaczył, że dobre rezultaty finansowe w zeszłym roku sprawiły, że deficyt znacznie się zmniejszył.

"Zrobiliśmy wiele kroków w słusznym kierunku przejrzystości, ochrony ekonomicznej Stolicy Apostolskiej i zrównoważonego rozwoju" - powiedział hiszpański jezuita.

DEON.PL POLECA


"Wyniki - jak zapewnił - są lepsze niż przewidywaliśmy". "Ale jeśli chodzi o przyszłość, to rysuje się bardzo niepewny okres" - przyznał

Ksiądz Guerrero Alves wskazał też: "Nie możemy powiedzieć, że czas wyrzeczeń się skończył. Rok 2022 będzie szczególnie trudny i taki będzie też 2023".

Stolica Apostolska, czyli "rząd" Kościoła ze wszystkimi instytucjami Kurii Rzymskiej i Państwo Watykańskie mają osobne budżety.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magdalena Wolińska-Riedi

Kto pilnuje papieskiego paszportu? Dlaczego na pokładzie papieskiego samolotu zawsze musi być odpowiedni zapas makaronu i parmezanu? Gdzie buddyści gorąco oklaskiwali papieża? Dlaczego pewna zbyt pochopnie wysłana do Europy Matka Boża musiała szybko zmienić w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sytuacja finansowa Watykanu. Deficyt budżetu spadł do 3 mln euro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.