Watykan: Gwardia Szwajcarska ma w swych szeregach Filipińczyka

Watykan: Gwardia Szwajcarska ma w swych szeregach Filipińczyka
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

Urodzony w mieście Davao na Filipinach, ale mieszkający od 2009 w Szwajcarii Sebastián Esai Eco Eviota jest od tego roku rekrutem "watykańskiego wojska" – Gwardii Szwajcarskiej. Według mediów filipińskich nowy gwardzista jest "czystej krwi Filipińczykiem" i gdy mieszkał w swej ojczyźnie brał czynny udział w życiu religijnym.

Jest on drugim członkiem tej formacji watykańskiej, o korzeniach filipińskich – pierwszym był Vincent Lüthi, który złożył przysięgę w Gwardii w października 2020 roku. Filipiny są obecnie trzecim krajem pod względem liczby ochrzczonych katolików (ponad 80 mln).

Po przyjeździe 13 lat temu do Szwajcarii Sebastián Esai Eco Eviota zaczął aktywnie działać w ruchu Młodzi dla Chrystusa – Europa oraz był członkiem rady anglojęzycznej wspólnoty katolickiej w Bernie. Przed zgłoszeniem się do Gwardii był podporucznikiem armii szwajcarskiej po odbycia dwuletniego przeszkolenia podstawowego i służbie w 13. batalionie piechoty.

Na wieść o nowym rekrucie watykańskich "sił zbrojnych" rektor Papieskiego Kolegium Filipińskiego w Rzymie ks. Gregory Ramon Gaston ucieszył się z tego powodu, dodając, iż jest to “inspirujące, że rodak z Filipin jest członkiem organizacji o sławie międzynarodowej, będącej formą służby Kościołowi katolickiem”.

- Cieszy nas widok synów filipińskich włączonych w Kościół i w społeczeństwo za granicą – zaznaczył rektor. Jednocześnie przypomniał i podkreślił, że Filipiny są obecnie trzecim pod względem liczby ochrzczonych katolików na świecie (ponad 80 mln) a obecnie obchodzą one 500. rocznicę chrześcijaństwa na swej ziemi.

Papieską Gwardię Szwajcarską powołała do życia w 1506 Juliusz II jako swą ochronę osobistą. Swój “chrzest bojowy” przeszła ona 6 maja 1527 w czasie oblężenia Rzymu przez cesarza Karola V. W obronie papieża Klemensa VII, który musiał uciekać, zginęło wówczas 147 spośród 189 gwardzistów. Na pamiątkę tamtego wydarzenia co roku właśnie 6 maja kolejni rekruci tej formacji składają w Watykanie ślubowanie na wierność papieżowi i gotowości bronienia go kosztem własnego życia.

Obecnie Gwardia Szwajcarska liczy nieco ponad 100 żołnierzy, odpowiadających za bezpieczeństwo Ojca Świętego i jego otoczenia, towarzysząc mu w podróżach zagranicznych i niekiedy po Włoszech oraz strzegąc Kolegium Kardynalskiego, gdy Tron św. Piotra jest nieobsadzony. Ponadto gwardziści kontrolują wejścia do Watykanu, pełnią straż honorową w czasie audiencji papieskich oraz Mszy i niektórych innych nabożeństw pod przewodnictwem papieża.

Kandydaci do służby w Gwardii muszą być mężczyznami – obywatelami Szwajcarii, katolikami, w wieku 19-30 lat, mieć przynajmniej 1,74 m wzrostu i odbyć w swym kraju zasadniczą służbę wojskową. Rozpoczynając swój co najmniej dwuletni czas posługi w szeregach "wojska papieskiego" muszą być kawalerami, ale w czasie służby mogą się ożenić a niektórzy z nich nawet mieszkają w domach rodzinnych ze swymi żonami i dziećmi.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Skomentuj artykuł

Watykan: Gwardia Szwajcarska ma w swych szeregach Filipińczyka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.