Szalony franciszkanin zabrał rybę z Lednicy i poszedł do Krakowa

Szalony franciszkanin zabrał rybę z Lednicy i poszedł do Krakowa
(fot. fb.com/siedemaniolowlaudatosi)
Małgorzata Ślachetka

Franciszkanin, ojciec Kordian Szwarc OFM, twórca i opiekun wspólnoty Siedem Aniołów, wyruszył po XX Spotkaniu Młodych Lednica 2000 w pieszą wędrówkę na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa z repliką Bramy Ryby.

W sobotnie przedpołudnie w Gnieźnie abp Wojciech Polak - prymas Polski - pobłogosławił mnicha pokutnika, a następnie razem z prymasem Czech, kard. Dominikiem Duka, poświęcił Mobilną Bramę Rybę, "dziecko" projektu Siedem Aniołów. Oficjalne posłanie Ojca Kodiana miało miejsce już na Polach Lednickich, gdzie zakonnik wraz z członkami wspólnoty Siedem Aniołów przeszedł z rybą po Drodze Trzeciego Tysiąclecia Podczas XX Spotkania Młodych.

DEON.PL POLECAPoglądowa trasa

Szalony franciszkanin zabrał rybę z Lednicy i poszedł do Krakowa - zdjęcie w treści artykułu

Podczas swojej pielgrzymki mnich podejmuje post i modlitwę w intencjach wspólnoty i Światowych Dni Młodzieży. Przejdzie przez pięć diecezji, pokonując łącznie ok. 370 km. Na trasie jego wędrówki znalazły się Września, Kalisz, Wieluń, Częstochowa i Olkusz. Zabrał ze sobą tylko plecak, rybę i mnóstwo intencji. Wierny charyzmatowi św. Franciszka z Asyżu wszystko powierzył Bogu i łasce dobrych ludzi, których spotka w czasie podróży (w trakcie drogi nie ma zapewnionych noclegów ani wyżywienia).

Siedem Aniołów to wspólnota, która narodziła się w 2014 roku, kiedy to po raz pierwszy odbyła się wędrówka artystów, dzieci, młodzieży, działaczy, kapłanów, ekologów, twórców kultury i wspólnot działających przy klasztorach franciszkańskich i dominikańskich. Przez siedem dni chodzili od wioski do wioski niosąc radość, sztukę, modlitwę, otwierając przestrzenie serca na spotkania z drugim człowiekiem i Bogiem. Rok póżniej Siedem Aniołów było odpowiedzią na prośbę papieża Franciszka "Róbcie raban!" i stało się pierwszym krokiem w przygotowaniach do ŚDM.

Szalony franciszkanin zabrał rybę z Lednicy i poszedł do Krakowa - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Od listopada 2015 wszyscy uczestnicy spotykali się regularnie w Toruniu, aby razem przygotować wielki spektakl opowiadający o stworzeniu świata oraz zgłębić treść papieskiej encykliki "Laudato si’". Owocem prac była konferencja ekologiczna, zorganizowana 16 kwietnia, oraz oczekiwana z niecierpliwością prapremiera spektaklu, która odbyła się w ostatnią sobotę maja. Po raz kolejny widowisko będzie można zobaczyć od 20 lipca, bo wtedy rozpocznie się wspólne wędrowanie całej wspólnoty na Światowe Dni Młodzieży z jednej z podkrakowskich wiosek. Spektakl będzie wystawiony także podczas Festiwalu Młodych w trakcie ŚDM.

Szalony franciszkanin zabrał rybę z Lednicy i poszedł do Krakowa - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Prosimy o objęcie modlitwą ojca Kordiana, zachęcamy również do wyjścia mu na spotkanie oraz przyłączenia się do wędrówki - do czego zresztą sam mnich gorąco zaprasza.

DEON.pl jest patronem medialnym projektu Siedem Aniołów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szalony franciszkanin zabrał rybę z Lednicy i poszedł do Krakowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.