Szczątki Kopernika spoczęły w archikatedrze

Szczątki Kopernika spoczęły w archikatedrze
Szczątki Kopernika spoczęły w archikatedrze (fot. PAP/Adam Warżawa)
KAI / ad

Trumna ze szczątkami Mikołaja Kopernika została dziś złożona do grobu w bazylice archikatedralnej we Fromborku. Został on pochowany przy ołtarzu bocznym, którym opiekował się jako kanonik warmiński. Tym samym zakończyły się uroczystości powtórnego pochówku wielkiego astronoma i najsłynniejszego spośród kanoników kapituły, obchodzącej jubileusz swego 750-lecia.

Obrzędy pogrzebu, na zakończenie uroczystej Mszy św. poprowadził metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba. Odmówił on modlitwę pożegnania zmarłego, który „całe życie pracował i cierpiał z Chrystusem, służył nauce i Kościołowi warmińskiemu”. Następnie pokropił ją wodą święconą i okadził kadzidłem.

Na prośbę abp. Ziemby, procesję do grobu poprowadził biskup miejsca urodzenia Kopernika, czyli biskup toruński Andrzej Suski. Przeszli w niej uczestniczący w uroczystościach biskupi, kanonicy oraz strażacy, który ponieśli trumnę ze szczątkami wybitnego astronoma.

Po krótkiej modlitwie przy grobie została ona złożona przy ołtarzu w nawie bocznej. Umieszczono tam marmurową tablicę według projektu architektów: Adama Wagnera i Dariusza Bobziocha, na której znalazły się daty urodzenia i śmierci Kopernika oraz informacje, iż w tym miejscu został pochowany „astronom, twórca teorii heliocentrycznej, kanonik warmiński”. Na tablicy znajduje się także zdanie Kopernika, iż „Chrystus jest sprawcą naszego zbawienia”.

Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy uroczystości tłumnie podchodzili do grobu i składali kwiaty, oddając hołd wybitnemu astronomowi i kanonikowi warmińskiemu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szczątki Kopernika spoczęły w archikatedrze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.