Szczecin: dominikanie wsparli syryjską rodzinę

Szczecin: dominikanie wsparli syryjską rodzinę
(fot. PAP/EPA/MAHMOUD AL-HAMZA)
2 lata temu
KAI / kw

Ojcowie dominikanie ze szczecińskiego klasztoru wraz z wiernymi z parafii św. Dominika postanowili wesprzeć na odległość rodzinę z ogarniętego wojną syryjskiego Aleppo. To pierwsza taka inicjatywa parafialna w Polsce.

Wsparcie realizowane będzie przez co najmniej pół roku w ramach programu "Rodzina Rodzinie" Caritas Polska.

Aby zminimalizować nielegalne i niebezpieczne przybywanie uchodźców do Europy, Episkopat Polski zaproponował otwarcie korytarzy humanitarnych, przez które miały przybyć do Polski konkretne rodziny uchodźców, z odpowiednimi dokumentami i sprawdzone przez służby. Propozycja natrafiła jednak na opór ze strony polskiego rządu. Zdaniem władz, Polska nie jest na razie w stanie sprostać temu wyzwaniu.

Pomoc będzie jednak realizowana w ramach uruchomionego przez Caritas Polska programu pod nazwą "Rodzina Rodzinie". Zgodnie z jego założeniami, parafia św. Dominika w Szczecinie wraz z klasztorem będzie wspierać co najmniej przez pół roku konkretną rodzinę z oblężonego i bombardowanego Aleppo w Syrii.

Bardasar Kiszisz Olerian mieszka z żoną i 14-letnią córką Anną. Jego żona Jerane jest sparaliżowana, a sam Bardasar jest chory na serce, z powodu czego pracuje tylko dorywczo. Rodzina potrzebuje regularnego wsparcia finansowego na zakup leków i zapewnienie opieki sparaliżowanej żonie oraz zaspokojenie podstawowych potrzeb, takich jak żywność, czynsz za mieszkanie i opłaty za prąd.

- Pierwszą wpłatę dokonaliśmy ze środków zebranych w czasie czuwania "Umrzeć z nadziei", poświęconych uchodźcom, którzy zginęli w drodze do Europy (680 zł) - poinformował na stronie klasztoru przeor szczecińskich dominikanów o. Maciej Biskup.

Podobnie inne rodziny, wspólnoty, parafie, diecezje czy firmy w Polsce mogą objąć pomocą daną rodzinę w Aleppo, uchodźców syryjskich w Libanie lub samych Libańczyków, żyjących w nędzy z powodu zapaści spowodowanej kryzysem uchodźczym.

Darczyńca może objąć rodzinę wsparciem całościowym lub częściowym, w zależności od możliwości finansowych. W ten sposób jedną rodzinę syryjską może wspierać zarówno kilku darczyńców indywidualnych, jak i jedna parafia, wspólnota czy firma. Pomoc ma trwać przynajmniej sześć miesięcy.

Szczegółowe informacje na temat pomocy w ramach programu "Rodzina Rodzinie" dostępne są na stronie: www.rodzinarodzinie.caritas.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szczecin: dominikanie wsparli syryjską rodzinę
Komentarze (3)
Z
Zbyszek
25 października 2016, 17:04
Doskonały program - konkretne działanie dla ludzi w potrzebie. Doskonałym jest też pomysł by oprzeć to na parafiach - pomysł Papieża by każda parafia przyjęła jedną rodzinę zaczyna być realizowany. Trzeba pójść tym tropem!
AA
a a
25 października 2016, 17:23
Przygłupiasty człowieku, nie wypowiadaj się w tematach o których nie masz pojęcia - to tyle.
ZL
z l
25 października 2016, 18:37
https://gloria.tv/article/fHtdpQ34RC4R2g34EJvkg3qf3

Skomentuj artykuł

Szczecin: dominikanie wsparli syryjską rodzinę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.