Szczecin: Prymas Polski na sympozjum o kard. Glempie

Szczecin: Prymas Polski na sympozjum o kard. Glempie
(fot. episkopat.pl)
PAP / pk

Wielokrotnie odwiedzał Pomorze Zachodnie jako prymas i metropolita tych ziem. Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego odbyło się naukowe sympozjum. "Józef Kardynał Glemp. Pamięć i wdzięczność na Pomorzu Zachodnim."

Wśród prelegentów był również obecny prymas abp Wojciech Polak, który podkreślił, że "prymas Glemp miał niesamowitą zdolność mówienia najprościej o najważniejszych sprawach".

- Potrafił w swoim przepowiadaniu wskazywać na najgłębsze ewangeliczne racje, które odsłaniały prawdę demaskując równocześnie to, co jest powierzchowne i nieprawdziwe, a w konsekwencji jakże zgubne dla wspólnego dobra. Wskazując nam ścieżki budowania wolności i społecznego ładu prymas Glemp nie wahał się nazywać po imieniu różnych prób manipulacji i złudnej pokusy pójścia na skróty. Wiedział doskonale, że taka postawa zagraża nie tylko wspólnocie Kościoła, ale właśnie społecznej tkance naszego narodu. Mówiąc o konieczności podejmowania otwartego dialogu przestrzegał przed uciekaniem do partykularnych powiązań, złudnych koalicji, pod którymi ukrywa się chęć realizacji własnych interesów - mówił prymas Wojciech Polak.

Po zakończeniu sympozjum prymas przewodniczył Mszy św. w 125. rocznicę konsekracji Bazyliki Mniejszej w Szczecinie. Ks. Grzegorz Wejman, prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, przytoczył słowa papieża Piusa XI, który nazwał ten kościół Matką Pomorza Zachodniego.

- Ten kościół był w Szczecinie imponujący pod względem architektury, wyposażenia, ale też położony w centrum miasta, dlatego był matką dla wszystkich kościołów parafialnych, które były rozsiane na Ziemi Pomorskiej. Często był nazywany farą, a potem dzięki staraniom proboszczów i obecnego proboszcza ks. prałata Aleksandra Ziejewskiego, Stolica Apostolska nadała mu zaszczytny tytuł Bazyliki Mniejszej - wspominał ks. Wejman.

DEON.PL POLECA

Gdy odradzał się katolicyzm na Pomorzu Zachodnim, Szczecin należał do Niemiec a większość mieszkańców stanowili protestanci. W okresie międzywojennym Kościół katolicki odżywał w tym regionie.

Papież Benedykt XVI uhonorował kościół tytułem Bazyliki Mniejszej w 2008 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szczecin: Prymas Polski na sympozjum o kard. Glempie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.