Szopka "tolkienowska" - spore zainteresowanie

Szopka "tolkienowska" - spore zainteresowanie
(fot. www.kielce.kapucyni.pl)
KAI / wm

W okresie świąteczno-noworocznym wielu mieszkańców Kielc i ich gości ogląda szopkę przy parafii kapucynów, inspirowaną trylogią „Władca Pierścieni” angielskiego pisarza Johna Ronalda Reuela Tolkiena.

- Zachęcam do odsłuchania nagrania, które towarzyszy prezentacji szopki i wyjaśnia jej przesłanie duchowe, ewangelizacyjne” – mówi kapucyn o. Adam Sroka, proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu w Kielcach.

Szopkę zbudował w 2006 r. o. Jerzy Stopa, dedykując ją pacjentom chorym onkologicznie. Była wykonywana przez trzy lata, z pomocą miłośników Tolkiena z różnych stron Polski. Oglądaniu szopki towarzyszy ok. siedmiominutowy spektakl, na który składa się komentarz, ruchy figurek i kaskady wody między głazami w naturalnym mchu, gra świateł.

Hobbici zostali przeistoczeni w pasterzy, a elfy w aniołów. W świat wykreowany przez Tolkiena, autor szopki wkomponował Świętą Rodzinę w żłóbku. Są także sylwetki kilku kościołów: bazyliki św. Piotra w Rzymie, Jasnej Góry, katedry na Wawelu, bazyliki kieleckiej i kościoła kapucynów. Do żłóbka podążają święci i błogosławieni, m.in. Franciszek, Klara, Matka Teresa i polscy królowie, a Jan Paweł II błogosławi z niebieskiego okna.

"Tolkienowską" szopkę w kieleckim kościele kapucynów można oglądać w niedziele między Mszami oraz w dni powszednie w godz. 10-14.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szopka "tolkienowska" - spore zainteresowanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.