Szósty Kopt zabity w ciągu miesiąca w Egipcie

Szósty Kopt zabity w ciągu miesiąca w Egipcie
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
PAP / pk

Domniemani islamscy bojownicy zastrzelili mężczyznę należącego do egipskiej chrześcijańskiej mniejszości Koptów w jego domu na północnym wybrzeżu Synaju - poinformowały w piątek miejscowe siły bezpieczeństwa. Jest to już szósty Kopt zabity w ciągu miesiąca.

Islamiści wkroczyli dzień wcześniej do domu hydraulika Kamela Jusefa w mieście Al-Arisz i zastrzelili go na oczach żony i dzieci. W środę domniemani bojownicy zabili innego Kopta, a jego syna spalili żywcem; ich ciała zakopali przy drodze w Al-Arisz - informuje agencja Associated Press.

W zeszłym tygodniu w drodze do szkoły w tym samym mieście został zastrzelony należący do mniejszości koptyjskiej nauczyciel. 12 lutego domniemani islamiści zastrzelili też w Al-Arisz miejscowego weterynarza, a pod koniec stycznia jednego z tamtejszych kupców po wtargnięciu do jego sklepu; obaj zabici byli koptyjskimi chrześcijanami.

Nikt nie wziął na siebie odpowiedzialności za zabójstwa, ale egipskie władze bezpieczeństwa podejrzewają o nie przede wszystkim działającą na Synaju filię dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS).

Stanowiący około 10 proc. 92-milionowej ludności Egiptu Koptowie uskarżają się od dawna na dyskryminację, do czego doszły w ostatnim czasie częste akty przemocy dokonywane przez islamistów. IS wzięło na siebie odpowiedzialność za grudniowy zamach bombowy w kościele koptyjskim w Kairze, gdzie zginęło blisko 30 wiernych.

Od czasu obalenia w 2011 roku przez społeczną rewoltę wieloletniego autokratycznego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka na Synaju wzmogła się wywrotowa zbrojna działalność islamistów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szósty Kopt zabity w ciągu miesiąca w Egipcie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.