Sztuczna inteligencja szansą czy zagrożeniem? Abp Budzik wskazuje na wyzwania współczesności

Sztuczna inteligencja szansą czy zagrożeniem? Abp Budzik wskazuje na wyzwania współczesności
Abp Stanisław Budzik podczas obchodów Dnia Judaizmu. Fot. Wojtek Jargiło / PAP
KAI / jh

Metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik, podkreśla znaczenie nowych technologii w edukacji i wychowaniu. Jak pogodzić postęp technologiczny z troską o duchowe i moralne wartości?

Dialog między kulturą a edukacją

Abp Stanisław Budzik w rozmowie z Radiem Watykańskim zwrócił uwagę na słowa Papieża Franciszka, który określił Internet jako „nowy kontynent” wymagający ewangelizacji. Spotkanie metropolity lubelskiego z Ojcem Świętym było częścią zebrania plenarnego Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, organu powołanego w 2022 roku do promowania dialogu między wychowaniem a kulturą.

Papież Franciszek zachęcał uczestników zebrania do bycia ludźmi nadziei, którzy nie ulegają lękowi wobec współczesnych wyzwań, w tym rewolucji technologicznej. Jak zaznaczył, dziedzictwo kulturowe Europy i chrześcijaństwa jest podstawą, na której należy budować przyszłość.

Sztuczna inteligencja w edukacji

W centrum uwagi znalazła się kwestia sztucznej inteligencji, która - jak zauważył abp Budzik - stanowi „wielkie wyzwanie”. Rewolucja technologiczna wpływa nie tylko na życie codzienne, ale również na proces wychowawczy i edukacyjny.

Bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, podkreślił, że sztuczna inteligencja wprowadza wiele zmian w edukacji, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Zwrócił uwagę na zagadnienia etyczne, izolację społeczną oraz wpływ technologii na relacje międzyludzkie. Kluczowym zadaniem jest przygotowanie się na te zmiany z rozwagą i nadzieją, a nie lękiem.

Kryzys studiów teologicznych

Kolejnym tematem obrad była sytuacja wydziałów teologicznych, które - szczególnie w Europie - borykają się z malejącą liczbą studentów. Abp Budzik przypomniał, że należy patrzeć na ten problem nie przez pryzmat statystyk, ale w kontekście wiary i nadziei.

- Naszą radością jest Jezus Chrystus, który jest ponad czasem - zaznaczył metropolita.

Edukacja w czasach zmian

Powstanie Dykasterii ds. Kultury i Edukacji jest odpowiedzią na dynamicznie zmieniający się świat. Jej celem jest nie tylko troska o rozwój kultury i edukacji, ale także wskazywanie kierunku w czasach, gdy rewolucja technologiczna redefiniuje nasze rozumienie człowieczeństwa.

Zarówno abp Budzik, jak i bp Florczyk podkreślili, że przyszłość wymaga refleksji nad etycznym wymiarem postępu technologicznego, a także nad zachowaniem równowagi między rozwojem intelektualnym a duchowym.

Słowa Papieża Franciszka, by patrzeć na zmiany z nadzieją i odpowiedzialnością, pozostają kluczowym przesłaniem w obliczu współczesnych wyzwań. Jak zauważył Ojciec Święty, nie można pozwolić, by świat pozbawił nas nadziei, która jest źródłem siły i motywacji do działania.

Źródło: KAI / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Filek

Człowiek żywi nadzieję, a nadzieja żywi człowieka

Jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich filozofów bada zjawisko podejrzane i mało komentowane, z pogranicza serca i rozumu, a jednocześnie bardzo ludzką, emocjonalną potrzebę.

Czy o nadzieję trzeba walczyć?...

Skomentuj artykuł

Sztuczna inteligencja szansą czy zagrożeniem? Abp Budzik wskazuje na wyzwania współczesności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.