Szukają rozwiązań dla opustoszałych kościołów

Szukają rozwiązań dla opustoszałych kościołów
(fot. Anna Bialkowska / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
7 lat temu
KAI / mh

Archidiecezja Mechelen-Brukseli zamierza zmienić przeznaczenie pewnej liczby kościołów w stolicy Belgii. W dekanacie miejskim Brukseli jest 108 kościołów i z powodów ekologicznych oraz ekonomicznych nie wszystkie z nich będzie można utrzymać - poinformowała 5 lutego niemiecka agencja katolicka KNA powołując się na belgijskie media.

Zbyt wiele kościołów świeci pustkami i dlatego niektóre parafie zostały połączone - wyjaśnił przedstawiciel archidiecezji, Tony Frison. Dodał, że jeszcze nie wiadomo dokładnie, ile kościołów zostanie przeznaczonych do zmiany funkcji, ale "nie będą to dziesiątki".

Już od roku trwają rozmowy między Kościołem i władzami miejskimi Brukseli na temat przekształcenia kościoła św. Katarzyny w centrum miasta. Od roku świątynia ta stoi pusta. Władze miejskie chcą w niej urządzić targ warzywny, Kościół wolałby, aby otworzyć tam ośrodek medytacji, gdyż - jak zauważył Frison - "okoliczni mieszkańcy i wierni czują się emocjonalnie związani z tym kościołem".

Pewne jest, że zostanie zamknięty - przynajmniej częściowo - kościół Świętej Rodziny w dzielnicy Schaarbeek. Ponieważ świątynia jest położona przy handlowej ulicy, nie jest wykluczone, że przynajmniej jej część zostanie zintegrowana z nowo powstającym w sąsiedztwie centrum handlowym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szukają rozwiązań dla opustoszałych kościołów
Komentarze (1)
S
Staszek
5 lutego 2013, 22:38
To niestety smutny przykład laicyzacji. Ale są chlubne wyjątki. Słyszałem niedawno o pewnej katolickiej organizacji we Francji, która zbiera pieniądze na ocalenie od sprzedaży kościoła wybudowanego w jednej z miejscowości bodajże w l. 50 XX wieku (w parafii są inne kościoły). Zastanawia mnie postawa władz diecezji Mechelen-Bruksela. Być może alternatywą byłoby krzewienie pobożności eucharystycznej, zwracanie wiernym uwagi na możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, większa liczba nabożeństw Drogi Krzyżowej w Wielkim Poście i liczby odprawianych Mszy świętych w każdą niedzielę. Wydaje mi się, że jako Polacy możemy pomóc innym katolikom - tym w Belgii - w powrocie do korzeni ich wiary. Wiem, że w Belgii można wziąć udział w kursie Alfa w jego katolickim wydaniu. Wg mnei to duży plus i pewna nadzieja.

Skomentuj artykuł

Szukają rozwiązań dla opustoszałych kościołów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.