Szwedzka prasa bez entuzjazmu wobec papieskiej wizyty

Szwedzka prasa bez entuzjazmu wobec papieskiej wizyty
(fot. PAP/EPA/BJORN LINDGREN)
3 lata temu
KAI / sz

Prasa w Szwecji z okazji rozpoczętej dzisiaj papieskiej wizyty poświęca Franciszkowi rozszerzone wydania. Nie odczuwa się jednak żadnego entuzjazmu w komentarzach.

Ogólnokrajowy dziennik "Dagens Nyheter“ cytuje wypowiedź kard. Kurta Kocha, który powiedział, że jedną z przeszkód dla dialogu ekumenicznego jest to, że na czele Kościoła luterańskiego Szwecji stoi kobieta jako arcybiskup, pochodząca z Niemiec Antje Jackelén. Gazeta pisze o ośrodku badań medycznych Ingelösa, miejscu, gdzie papież zatrzyma się podczas pobytu w Szwecji oraz jego przyjaźni z żyjącym w Szwecji Carlosem Luna z Argentyny, z którym spotka się prywatnie.

Biznesowa gazeta "Dagens Industri" pisze o pełnych hotelach w Lund i Malmö z okazji uroczystości 500-lecia reformacji i wizyty papieża oraz publikuje komentarz byłego przewodniczącego szwedzkich chadeków i byłego deputowanego Parlamentu Europejskiego Alfa Svenssona, który opowiada się za otwarciem ambasady Szwecji przy Stolicy Apostolskiej, gdyż państwo to nie ma w Watykanie żadnej oficjalnej reprezentacji.

Największa szwedzka gazeta "Svenska Dagbladet“ zwraca uwagę w komentarzu, że "papież z charakterem" ma w Watykanie wrogów, którzy nie doceniają jego osoby.

Gazeta "Dagen" opublikowała wypowiedź sekretarza generalnego szwedzkiego Aliansu Ewangelicznego, Stefana Gustavssona, który przypomniał, że reformacja nie ma nic wspólnego ze sporem o katolickie dogmaty, takie jak nieomylność papieża czy Wniebowzięcie NMP. Równocześnie gazeta opublikowała list otwarty byłego biskupa Visby na wyspie Gotland, Björna Fjärstedta, który wezwał luterańskich pastorów, aby uznali duchową rolę biskupa Rzymu i jego autorytet dla światowego chrześcijaństwa. "Jego miejsce odpowiada roli Piotra w kolegium apostołów" - podkreślił.

Ukazująca się w Malmö "Sydsvenskan“, odnosząc się do spotkania króla Karola Gustawa z papieżem przypomina, że szwedzki porządek sukcesji opiera się na konfesji augsburskiej z 1530 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szwedzka prasa bez entuzjazmu wobec papieskiej wizyty
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Szwedzka prasa bez entuzjazmu wobec papieskiej wizyty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.