Tajwan: utrzymujemy stały kontakt z Watykanem

Tajwan: utrzymujemy stały kontakt z Watykanem
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

Tajwańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło w czwartek 8 września, że utrzymuje ścisły kontakt ze Stolicą Apostolską, w związku z pogłoskami o potencjalnym spotkaniu papieża Franciszka z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w Kazachstanie.

Słowa te dotyczą spekulacji, że Xi i papież Franciszek mają pojawić się w stolicy Kazachstanu, Nur-Sułtan 14 września i mogą przeprowadzić rozmowy, które mogłyby utorować drogę do stworzenia formalnych więzi między Pekinem a Watykanem.

Poproszona o komentarz rzeczniczka tajwańskiego MSZ Joanne Ou powiedziała dziennikarzom, że ministerstwo utrzymuje „płynny kanał komunikacyjny z Watykanem”. Dodała, że Republika Chińska, jak brzmi oficjalna nazwa Tajwanu, utrzymuje bliską współpracę ze Stolicą Apostolską od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych w 1942 roku. „Tajwan zawsze zwracał baczną uwagę na wszelkie potencjalne spotkania między przywódcami swoich dyplomatycznych sojuszników a wysokimi rangą urzędnikami chińskimi” - powiedziała Ou.

Prezydent ChRL Xi ma być w Kazachstanie ze swoją pierwszą wizytę państwową od czasu wybuchu pandemii COVID-19, podczas gdy papież Franciszek będzie w tym kraju od 13 do 15 września, aby wziąć udział w Kongresie Religii Światowych i Tradycyjnych. Ani Pekin, ani Watykan nie skomentowały tego spotkania.

Stolica Apostolska jest jednym z 14 suwerennych podmiotów, które utrzymują pełne więzi dyplomatyczne z Tajwanem, ale jej stosunki z Pekinem ociepliły się w ostatnim okresie. W 2018 roku Pekin i Watykan zawarły porozumienie o współpracy w zakresie mianowania biskupów w ChRL, które w przyszłym miesiącu po raz drugi ma zostać przedłużone.

Polityka Pekinu „jednych Chin” sprawia, że zerwanie przez Watykan więzi z Tajpej jest warunkiem nawiązania stosunków dyplomatycznych z ChRL.

Ou powiedziała jednak, że relacje Tajwanu z Watykanem pozostają silne i stabilne, zauważając, że były wiceprezydent Chen Chien-jen spotkał się w niedzielę z papieżem Franciszkiem podczas beatyfikacji Jana Pawła I na placu Świętego Piotra.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magdalena Wolińska-Riedi

Kto pilnuje papieskiego paszportu? Dlaczego na pokładzie papieskiego samolotu zawsze musi być odpowiedni zapas makaronu i parmezanu? Gdzie buddyści gorąco oklaskiwali papieża? Dlaczego pewna zbyt pochopnie wysłana do Europy Matka Boża musiała szybko zmienić w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tajwan: utrzymujemy stały kontakt z Watykanem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.