Tajwan przetestował swoje zdolności obronne przed chińską inwazją morską

Tajwan przetestował swoje zdolności obronne przed chińską inwazją morską
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Od poniedziałku na Tajwanie odbywają się ćwiczeniach wojskowych sił zbrojnych Tajwanu Han Kuang. Celem ćwiczeń jest zwiększenie gotowości bojowej przeciwko chińskiej inwazji.

We wtorek, podczas ćwiczeń marynarki wojennej, prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen obserwowała przebieg ćwiczeń z pokładu niszczyciela klasy Kidd o nazwie Keelung. Po raz drugi od czasu objęcia prezydentury w 2016 Tsai bierze udział w inspekcji ćwiczeń wojskowych z pokładu okrętu. Poprzednia taka inspekcja miała miejsce w kwietniu 2018 roku.

Jak zauważyła tajwańska Centralna Agencja Informacyjna (CNA), wtorkowe ćwiczenia obejmowały 20 różnych okrętów marynarki wojennej i straży przybrzeżnej, w tym niszczyciele rakietowe Zuoying i Keelung, fregaty typu Kang Ding i Cheng Kung oraz korwety typu Tuo Chiang, a także okręt podwodny typu Hai Lung.

W ćwiczeniach wzięły udział również należące do sił powietrznych F-16V, Mirage 2000, krajowe myśliwce IDF, a także amerykański morski samolot rozpoznawczy P-3 Orion.

Jak zauważyła CNA, wtorkowe ćwiczenia miały na celu przetestowanie wspólnych zdolności obronnych sił zbrojnych przed chińską inwazją morską i obejmowały ćwiczenia obrony przeciwlotniczej i przeciwminowej oraz operacje przeciw okrętom podwodnym.

DEON.PL POLECA

W poniedziałek na północy kraju przeprowadzono ćwiczenia obrony przeciwlotniczej Wanan. Przez pół godziny rozbrzmiewały alarmy, rozesłane zostały specjalne powiadomienia tekstowe, a cywile kierowani byli do schronów. Podobne ćwiczenia przeprowadzone zostały we wtorek w centralnym Tajwanie i będą kontynuowane w innych częściach wyspy w następnych dniach.

Han Kuang są największymi ćwiczeniami tajwańskiego wojska i odbywają się corocznie od 1984 roku. Podzielone są na dwie części: grę wojenną, która odbyła się w tym roku w połowie maja, i ćwiczenia terenowe, zaplanowane właśnie na ostatni tydzień lipca. Ćwiczenia zakończą się w piątek. Jak zauważył w kwietniu generał Lin Wen-huang, tegoroczna 38 edycja ćwiczeń Han Kuang skupia się przede wszystkim na testowaniu asymetrycznych działań wojennych sił zbrojnych. Według Lina są to właśnie lekcje, które Tajwan wyciągnął z inwazji Rosji na Ukrainę.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tajwan przetestował swoje zdolności obronne przed chińską inwazją morską
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.