Tajwan: prezydent Caj Ing-wen: Jesteśmy gotowi na rozmowy z Chinami

Tajwan: prezydent Caj Ing-wen: Jesteśmy gotowi na rozmowy z Chinami
(fot. depositphotos.com)
PAP / jb

Jesteśmy w stanie rozpocząć rozmowy z Chinami, pod warunkiem, że zmienią one swoje konfrontacyjne nastawienie - powiedziała w trakcie swojej noworocznej przemowy prezydent Tajwanu Caj Ing-wen. Dała tym samym sygnał, że Tajwan gotowy jest na rozpoczęcie dialogu z Chinami.

 

"Jesteśmy gotowi rozpocząć konstruktywny dialog na zasadach wzajemnej równości i godności, o ile władze w Pekinie wykażą dobrą wolę rozwiązania sporów i poprawienia sytuacji w Cieśninie [Tajwańskiej]." - powiedziała w trakcie przemowy prezydent Caj i dodała: "w kwestii relacji w Cieśninie zawsze stawiałam na wzajemny dialog, znajdowanie rozwiązań i pragmatyczne rozwiązywanie problemów."

"Wczorajsze wystąpienie naszej prezydent miało na celu ponowne podkreślenie, że w relacjach międzynarodowych Tajwan zawsze był przyjaźnie nastawiony, a także wskazanie Chinom, że obie strony powinny pokojowo współistnieć." - powiedział w rozmowie z PAP Tsai Yi-yu, parlamentarzysta Demokratycznej Partii Postępowej i członek frakcji prezydent Caj.

"Przyjazne nastawienie nie oznacza jednak serwilizmu wobec Xi Jinpinga – w pewnych sprawach nie ustąpimy. Mamy nadzieję, że Chiny będą w stanie wznieść się ponad dzielące nas różnice i że będziemy mogli kontynuować współpracę na wielu płaszczyznach, nie tylko w wymiarze gospodarczym." - dodał Tsai Yi-yu.

DEON.PL POLECA

Prezydent w swojej przemowie również wspomniała o zwiększeniu współpracy z Chinami. Zaznaczyła, że wraz z opanowaniem epidemii rząd ma nadzieję na powrót do regularnego przepływu ludności pomiędzy krajami oraz poprawę dialogu pomiędzy stronami, co pomoże w zminimalizowaniu narastających nieporozumień.

Przed wybuchem pandemii koronawirusa około 800 tysięcy Tajwańczyków mieszkało i pracowało w Chinach. Pandemia znacznie utrudniła przemieszczanie się ludności pomiędzy oboma krajami.

Według prezydent Caj w ostatnim czasie widocznie zwiększyła się ilość manewrów wojskowych w okolicach Tajwanu. Jej zdaniem ostatnie działania Chin stwarzają zagrożenie nie tylko dla Tajwanu, ale również dla stabilności w całym regionie Indo-Pacyfiku.

W ubiegłych miesiącach minister obrony Tajwanu Yen Teh-fa informował, że samoloty chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej przekraczały w tym roku Cieśninę Tajwańską z częstotliwością najwyższą od 30 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz
  • Czy duchowość może szkodzić?
  • Skąd u zakonnicy myśli bluźniercze?
  • Kiedy zaczyna się opętanie?
  • Czy depresja to mistyczna noc ducha?
  • Jak zgrzeszyć, zachowując przykazania?
  • Co odróżnia dziecięctwo od infantylizmu?

Prezentowana płyta to zbiór wykładów dla doktorantów,...

Skomentuj artykuł

Tajwan: prezydent Caj Ing-wen: Jesteśmy gotowi na rozmowy z Chinami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.