Tarnów: ogromna figura Chrystusa

Tarnów: ogromna figura Chrystusa
(fot. Lawrence OP / Foter / CC BY-NC-ND)
KAI / ptsj

Ma prawie 7 metrów wysokości, a ważny ok. 2 ton - ogromną figurę Chrystusa Zmartwychwstałego w kościele bł. Karoliny w Tarnowie poświęcił biskup tarnowski Andrzej Jeż, podczas uroczystości odpustowych ku czci patronki parafii. Były one połączone z obchodami setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny.

Figura została wyrzeźbiona z drzewa lipowego. Zdobi ona prezbiterium świątyni. Autorem projektu figury, jak i całego rzeźbiarskiego wystroju prezbiterium kościoła bł. Karoliny, jest Marek Benwiat. Postać Chrystusa wykonał Kazimierz Klimkiewicz.

"W przyszłości pojawią się także mniejsze figury świadków zmartwychwstania: trzech niewiast idących do grobu oraz dwóch apostołów Jana i Piotra. Z kolei na ścianach bocznych planujemy umieścić figury św. Jana Pawła II i bł. Karoliny" - powiedział ks. Stanisław Dutka, proboszcz parafii bł. Karoliny w Tarnowie.

Niedzielna Msza św. w miejscu, w którym Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę miała wymiar szczególnego dziękczynienia Bogu za dar życia i świętości błogosławionej, której 100-lecie męczeńskiej śmierci przypada 18 listopada. "Jej męczeństwo przypieczętowało trwającą przez całe życie współpracę z łaską Bożą, która pomagała Jej rozwijać i pomnażać otrzymane talenty" - powiedział w homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż.

DEON.PL POLECA

Biskup wspominał dzień 10 czerwca 1987 roku, kiedy to licznie zgromadzeni wierni zebrali się na tarnowskich błoniach, u stóp ołtarza zbudowanego na fundamencie tej świątyni.

"Dzień 10 czerwca był wielkim świętem dla całej diecezji tarnowskiej. Po raz pierwszy w jej dziejach nawiedził ją Namiestnik Chrystusa, św. Jan Paweł II, który beatyfikował Karolinę - córkę tarnowskiej ziemi. Uczynił to po wcześniejszej prośbie pasterza diecezji śp. abp. Jerzego Ablewicza. Także dla mnie osobiście dzień beatyfikacji był bardzo ważnym wydarzeniem, bowiem w momencie ogłoszenia Karoliny błogosławioną przez św. Jana Pawła II miałem zaszczyt stać przed Ojcem Świętym i trzymać w rękach tekst aktu beatyfikacji. W tym momencie uświadomiłem sobie, że błogosławiona Karolina na zawsze wkroczyła w życie milionów wiernych Kościoła, w tym także w moje osobiste życie" - wspominał biskup tarnowski.

Kaznodzieja podkreślił, że kult bł. Karoliny nieustannie rozwija się i dynamicznie rozprzestrzenia nie tylko w Polsce, ale sięga także daleko poza jej granice.

"Jako <<Gwiazda ludu>>, jaśniejąca w Bożym gwiazdozbiorze świętych, ukazuje nam, iż ostatecznym celem i spełnieniem najgłębszych dążeń człowieka, stanem najwyższego i ostatecznego szczęścia jest niebo, czyli doskonałe życie z Bogiem. Prawdziwą mądrością jest tak żyć, aby zasłużyć na życie wieczne" - dodał biskup.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tarnów: ogromna figura Chrystusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.