Ten kościół ponownie znajdzie się w rękach dominikanów. Mówi się o "kościele-skarbcu"

Ten kościół ponownie znajdzie się w rękach dominikanów. Mówi się o "kościele-skarbcu"
(fot. zdj. ilustracyjne / shutterstock.com)
KAI / pk

Zakon dominikanów obejmuje po wiekach kościół św. Pawła w Antwerpii. Świątynia, w której znajdują się liczne obrazy z czasów baroku, nazywana jest "kościołem-skarbcem".

Dominikanie byli jej gospodarzami od 1234 roku do Rewolucji Francuskiej. Do powrotu zaprosił zakon biskup diecezji Antwerpii, Johan Bonny.

Istniejący od 1234 roku kościół św. Pawła, którego wystrój zmieniono w latach 1560-1570 przez wieki uchodził za "bastion dominikanów", którzy mieli tam także ważny klasztor. Po zajęciu przez francuskie wojska rewolucyjne klasztor został rozwiązany, a kościół w 1802 został kościołem parafialnym. Do dziś jest miejscem żywej liturgii i duchowości, znany jest także z życia kulturalnego i muzycznego.

Ten kościół ponownie znajdzie się w rękach dominikanów. Mówi się o

(fot. kościół na zewnątrz / By bert76 16:33, 20 August 2006 (UTC) [GFDL, CC-BY-SA-3.0  or CC BY-SA 2.5], Wikimedia Commons)

W kościele znajdują się obrazy wybitnych mistrzów: Rubensa, Jordaensa i Van Dycka. W 1765 roku na organach kościoła św. Pawła grał 9-letni Wolfgang Amadeusz Mozart. W 1781 cesarz Józef II podarował świątyni wielki obraz ołtarzowy Matki Boskiej Różańcowej pędzla Caravaggia. Obecnie obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Wiedniu.

Ten kościół ponownie znajdzie się w rękach dominikanów. Mówi się o

(fot. biczowanie Chrystusa, obraz z kościoła /  [Public domain], via Wikimedia Commons)

Oficjalnie powrót dominikanów do diecezji Antwerpii został ogłoszony 25 czerwca przez wikariusza biskupiego, Barta Paepena i prowincjała dominikanów Philipa Cochinaux. W 1830 roku dominikanie zostali wypędzeni z całej Belgii.

Obejrzyj film przedstawiający kościół św. Pawła w Antwerpii z dźwiękiem dzwonów z tego kościoła w tle:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Ten kościół ponownie znajdzie się w rękach dominikanów. Mówi się o "kościele-skarbcu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.