"Ten kto finansuje terroryzm, jest grzesznikiem"

KAI / psd

Finansowanie terroryzmu jest „zakazane przez islamską szarię [prawo koraniczne – KAI]”, za zatem jest „zbrodnią podlegającą karze”. Takie zdecydowane potępienie, bez okoliczności łagodzących, wydała Rada Starszych Ulemów, skupiająca cieszących się największym autorytetem przywódców religijnych Arabii Saudyjskiej.

Członkowie tego gremium, mianowani przez rząd, uznali, że prawo islamskie zakazuje wszelkich aktów terrorystycznych, łącznie z „pomocą lub próbą popełnienia takiego czynu jakiegokolwiek rodzaju”. Według ulemów, jest to „zbrodnia, podlegająca karze”.

Orzeczenie wydane przez Radę ma na celu rozwianie wszelkich wątpliwości lub nieporozumień dotyczących określenia „wspieranie terrorystów”, których uważa za „grzeszników”.

Tymczasem muzułmańscy znawcy polityki międzynarodowej uważają, że dokument ten jest raczej „przesłaniem dla Zachodu”, aby pokazać, że Arabia Saudyjska angażuje się w walkę z terroryzmem. Podkreślają, że jest to tylko pozorna norma prawna a nie skuteczny środek pokonania odłamów fundamentalistycznych.

DEON.PL POLECA

Aby nadać silniejsze podstawy swemu dokumentowi, jego autorzy przytoczyli kilka cytatów z Koranu, z których wynika konieczność kierowania się „litością i cnotami” i potępienie tych, którzy „pomagają grzeszyć”. Ale, zdaniem analityków, orzeczenie to (fatwa) wpłynie w niewielkim stopniu na tych, którzy finansują ugrupowania terrorystyczne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Ten kto finansuje terroryzm, jest grzesznikiem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.