"To jest gwarancją jedności Europy"

"To jest gwarancją jedności Europy"
(fot. Konferencja Episkopatu Polski / youtube.pl)
KAI / drr

"Łączą nas wspólne chrześcijańskie korzenie, z których wyrastamy. Nie można drzewa odcinać od korzeni i dziwić się, że usycha" - mówił w Krakowie Prymas Polski abp Wojciech Polak. W Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odprawiono wczoraj wieczorem Mszę św. kończącą pierwszy dzień konferencji pt. "Rola Kościoła Katolickiego w procesie integracji europejskiej".

W homilii prymas odwołał się do dzisiejszej liturgii słowa i wskazał, że Jezus Chrystus jest tym, który nieustannie przychodzi poprzez posłannictwo i działalność Kościoła. "Jezus Chrystus jest odpowiedzią człowieka" - powiedział podkreślając, że misterium ludzkości wyjaśnia się prawdziwie w misterium słowa wcielonego.

DEON.PL POLECA

Metropolita gnieźnieński zaznaczył, że tylko w Jezusie człowiek może odnaleźć pokój i niewyczerpane źródło jedności z Bogiem. "Chrystus wezwał nas, abyśmy żyli tą nowością życia i pojednania również między sobą" - powiedział. Arcybiskup zwrócił uwagę, że pojednanie to musi być realne, objawione przez głoszenie i czyny.

Prymas określił odbywającą się w Krakowie-Modlnicy konferencję jako doskonałą okazję do odnajdywania źródeł i korzeni Chrystusowej jedności. Podkreślił jak ważne jest niestanne szukanie motywu jedności i określanie roli Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej. "Kościół jest wezwany do budowania jedności - abyśmy mogli jednak sprostać temu zadaniu, także w wymiarach umacniania jedności kontynentu europejskiego, potrzeba dogłębnej refleksji nad tym, co naprawdę nas łączy, a co faktycznie dzieli" - wskazywał abp Polak.

Przypominając słowa papieża Franciszka hierarcha wskazał, że rozwijanie komunii jest możliwe pośród różnic, jednak potrzeba do tego szlachetności i odwagi wznoszenia się ponad konflikty. Prymas dowodził, że rozwiązaniem podziałów wspólnoty europejskiej jest chrześcijaństwo: "Tylko drzewo, które ma silne korzenie nie musi obawiać ani upływu czasu, ani wichru czy nawałnicy".

Prymas Polski odniósł się do słów św. Jana Pawła II, który wskazywał, że najgłębszy fundament europejskiej jedności przyniosło chrześcijaństwo poprzez głoszenie Ewangelii, ukazywanie swojego sposobu rozumienia człowieka oraz ogromny wkład w rozwój ludów i narodów.

W słowach papieża Polaka szukał także odpowiedzi na pytanie co dzieli Europę: "Czy nie można mówić, że po upadku jednego muru, tego widzialnego, jeszcze bardziej odsłonił się inny mur, niewidzialny, który dzieli ten kontynent. Mur, który idzie przez ludzkie serca". Wśród przyczyn podziałów Prymas wymienił za papieżem egoizm polityczny i gospodarczy, brak zrozumienia dla innych, uprzedzenia, osłabienie wartości i godności życia ludzkiego od poczęcia aż do śmierci oraz brak duchowej jedności.

Abp Polak przyznał, że dwubiegunowe napięcia są właściwością dla każdej rzeczywistości społecznej. Ukazał jednak kroki, które należy podjąć, aby osiągnąć jedność Europy: "W tym bowiem co łączy i dzieli trzeba szukać jedności, dążyć do jedności i to nie na zasadzie wynegocjowanych warunków, ale jak mówił papież Franciszek, na zasadzie jedności ducha, który zestraja wszystkie różnice".

Prymas powiedział, że człowiek jest wezwany do odczytywania znaków czasu. Za jeden z nich uznał świadomość życia w świecie podzielonym konfliktami i napięciami. Przeciwstawił mu natomiast drugi znak, jeszcze wyraźniejszy - wszelkie ludzkie dążenia do jedności. "Widząc w każdej i w każdym z nas, którzy to wezwanie do jedności podejmujemy, szansę i nadzieję, bądźmy zainspirowani takimi właśnie spotkaniami, nauczaniem św. Jana Pawła II odwagi Ewangelii, byśmy potrafili dobrze je wykorzystać dla wspólnego dobra" - zaapelował na zakończenie.

Konferencja pt. "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej" odbywa się w Krakowie-Modlnicy pod hasłem: "Co nas łączy, co nas dzieli w Europie?". Organizatorami konferencji są: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja im. Roberta Schumana w Luksemburgu, Fundacja Konrada Adenauera, Frakcja Europejskiej Partii Ludowej oraz Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej.

Uczestnicy wydarzenia debatują nad problemem migracji i ich konsekwencji dla rozwoju Europy, tematem społecznej gospodarki rynkowej jako odpowiedzi na kryzys, a także dylematami młodego pokolenia, które boryka się z niepewną przyszłością i trudnościami w osiągnięciu życiowej stabilności.

Konferencja zakończy się dziś po południu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"To jest gwarancją jedności Europy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.