"To najpoważniejsze zagrożenie dla ludzkości"

"To najpoważniejsze zagrożenie dla ludzkości"
Abp Henryk Hoser (fot. Janusz Halczewski / Wikimedia Commons)
KAI / pz

Cywilizacja śmierci stanowi dziś najpoważniejsze globalne zagrożenie ludzkości - podkreślił abp Hoser. W ramach trwającej od 15 czerwca ekumenicznej peregrynacji kopii jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej ikona Maryi zawitała także na warszawską Pragę.

Uroczystej Mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana przewodniczył bp senior Kazimierz Romaniuk, który świętował jednocześnie 85. urodziny. W liturgii oprócz abp. Hosera wziął także udział biskup pomocniczy Marek Solarczyk.

DEON.PL POLECA

Mówiąc w homilii o godności ludzkiego życia, abp Hoser zaznaczył, że podpisane przed paroma dniami wspólne Przesłanie do narodów Polski i Rosji jest wielkim wydarzenie historyczne i stanowi potężne wspólne wołanie o szacunek dla życia nienarodzonego, życia uważanego za niepotrzebne.

Zdaniem abp. Hosera XXI wiek jest stuleciem dużo większego ludobójstwa niż poprzednie. - Według oficjalnych statystyk, co roku w łonie matek ginie 60 mln istnień ludzkich - zauważył kaznodzieja. Podkreślił: "Nigdy w historii ludzkości nie było tak wielkiego ludobójstwa. Ludobójstwa, które jest na tyle perwersyjne, że nie widać ofiar. Nikt nie jest w stanie wskazać ich grobów. To są istoty ludzkie, które giną z niemym krzykiem".

Przywołując słowa Matki Teresy z Kalkuty biskup warszawsko-praski powiedział, że świat, który zabija tyle istnień, nie przetrwa. "Cywilizacja śmierci jest dziś najpoważniejszym globalnym zagrożeniem ludzkości" - podkreślił abp Hoser.

Nawiązując do słów Pisma Świętego, abp Hoser zwrócił także uwagę na indywidualną odpowiedzialność każdego człowieka za ludzkie życie. Jak zaznaczył, "codziennie wybieramy bezpośrednio albo pośrednio poprzez to, co robimy, co myślimy bądź czego zaniechamy - czy chronimy życie, czy też zabijamy je, przyczyniając się tym samym do rozpowszechniania się cywilizacji śmierci".

Ordynariusz warszawsko-praski wyraził nadzieję, że peregrynacja ikony Maryi "Od Oceanu do Oceanu" pomoże światu zejść z drogi zatracenia. - Niech Ona zwiąże swoim łańcuchem całą kulę ziemską. Niech obudzi te uśpione zabite sumienia, które już nie rozróżniają między życiem a śmiercią. Nich uświadomi całej ludzkości, że jeżeli się nie nawróci, wszyscy poginą - powiedział abp Hoser.

Peregrynacja jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej na terenie diecezji warszawsko-praskiej trwa dwa dni. Ikona została przywieziona z parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Następnie przywitają ją wierni archidiecezji łódzkiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"To najpoważniejsze zagrożenie dla ludzkości"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.