To zdjęcie młodej s. Faustyny Kowalskiej to pomyłka? Sensacyjne odkrycie w archiwach

To zdjęcie młodej s. Faustyny Kowalskiej to pomyłka? Sensacyjne odkrycie w archiwach
(fot. faustyna.pl / twitter.com)
KAI

Ksiądz Krzysztof Pożarski, przebywający obecnie w Polsce kapłan, który wcześniej wiele lat pracował w Rosji i na Białorusi, odkrył błąd na zdjęciu Heleny Kowalskiej, gdy miała 18 lat. Jest ona tam przedstawiona wraz ze swymi dwiema siostrami Józefą i Genowefą. Według duchownego na zdjęciu tym, wykonanym w Łodzi w 1923, przyszła święta stoi w środku między swymi siostrami, a nie jako pierwsza z lewej, jak to powszechnie do tej pory przyjmowano.

[OŚWIADCZENIE RZECZNICZKI ZGROMADZENIA MATKI BOŻEJ MIŁOSIERDZIA]

W tekście przesłanym do KAI ks. Pożarski – wielki czciciel polskiej świętej i miłosierdzia Bożego – napisał, że znalazł w internecie reprodukcję jej dowodu osobistego, wydanego 2 marca 1931 (ona sama urodziła się 25 sierpnia 1905). W opisie cech zewnętrznych Heleny Kowalskiej podano m.in., iż ma włosy blond, co zaskoczyło kapłana, gdy – jak zaznaczył – „nigdy o tym wcześniej nie słyszałem”. Jednocześnie przyznał, że w internecie można też znaleźć jej obraz z namalowanymi włosami blond i z długim plecionym warkoczem”.

Ale najbardziej do wizerunku przyszłej świętej nie będącej blondynką, sprzed jej wstąpienia do zakonu, przekonywała go wspomniana fotografia z 1923, gdy dziewczyna miała 18 lat. Pokazuje ona trzy siostry Kowalskie, opisywane tradycyjnie jako kolejno od lewej Helena, Józefa i Genowefa. Tymczasem po pokolorowaniu zdjęcia za pomocą specjalnego programu komputerowego i lekkim podretuszowaniu twarzy okazało się, że Helena z jasnymi upiętymi wysoko włosami znajduje się pośrodku, między swymi siostrami.

DEON.PL POLECA

„Ktoś pomylił siostry i niewłaściwy wizerunek s. Faustyny (jako pierwszej z lewej strony) rozszedł się po całym świecie. Nie zauważył tego nikt ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Aż wierzyć się w to nie chce, ale na stronie internetowej tegoż zgromadzenia www.faustyna.pl jest pomylona fotografia” – napisał kapłan. Zaapelował o „jak najszybsze przywrócenie prawdziwego oblicza św. Faustyny, gdy miała 18 lat”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Święta Siostra Faustyna cały czas wstawia się za nami

"Czyń, co chcesz, rozdawaj łaski, jak chcesz, komu chcesz i kiedy chcesz" - powiedział Jezus do św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Apostołka Bożego Miłosierdzia hojnie wykorzystuje obietnicę...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

To zdjęcie młodej s. Faustyny Kowalskiej to pomyłka? Sensacyjne odkrycie w archiwach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.