Tomasz Krzyżak: biskupi w pułapce rządzących. Spór o LGBT wciągnął Kościół w środek kampanii wyborczej

Tomasz Krzyżak: biskupi w pułapce rządzących. Spór o LGBT wciągnął Kościół w środek kampanii wyborczej
(fot. episkopat.pl)
Tomasz Krzyżak / Rzeczpospolita / sz

"Umiejętnie podtrzymując w debacie publicznej tematykę LGBT, strategom PiS udało się wciągnąć do kampanii Kościół. Teraz sami mogą już o tym nie mówić" - pisze dla "Rzeczpospolitej" Tomasz Krzyżak, który w tym kontekście odczytuje słowa abpa Marka Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie".

W swoim felietonie "Biskupi w pułapce rządzących" Tomasz Krzyżak zauważa już na wstępie, że cztery lata temu Kościół znalazł się podobnej sytuacji, kiedy to dał się wmanewrować w antyuchodźczą kampanię wyborczą, choć biskupi mówili wtedy jasno, żeby otworzyć się na pomoc. "Elektorat nie słyszał słów biskupów o tym, że w czasach komunizmu Polacy też byli uchodźcami. Kupili narrację Prawa i Sprawiedliwości" - pisze publicysta.

Zdaniem Tomasza Krzyżaka ludzie podzielili się na dwa wrogie obozy "komunikujące" się ze sobą za pomocą protestów w obronie abpa Jędraszewskiego i jego słów o "tęczowej zarazie" lub przeciwko niemu. "W tych niezliczonych komentarzach, w których homilię arcybiskupa zanalizowano niemal sekunda po sekundzie, nie dopatrzono się tego, że abp Marek Jędraszewski jednym zdaniem w sposób mniej lub bardziej świadomy wprowadził Kościół w sam środek kampanii wyborczej" - podkreśla publicysta.

Dziś sprawa wygląda inaczej, ponieważ wielu hierarchów podziela skrajne poglądy polityków prawicy na temat społeczności LGBT. Jak zauważa Tomasz Krzyżak, sam temat został wrzucony do debaty "ustami Rafała Trzaskowskiego i Pawła Rabieja", którzy użyli tzw. warszawskiej deklaracji LGBT+ w rozpoczynającej się kampanii do Parlamentu Europejskiego. Później było jeszcze głośne wystąpienie Leszka Jażdżewskiego krytykujące Kościół w Polsce, a głos biskupów i polityków słyszalny był już niemal w jednym chórze mówiącym: "kto podnosi rękę na Kościół, podnosi rękę na Polskę!". "Jarosław Kaczyński błyskawicznie ustawił się jako obrońca tradycyjnych wartości" - zauważa publicysta.

Ksiądz prof. Szostek o słowach abpa Jędraszewskiego: to nie był przypadek, że tędy szła jego argumentacja>>

Temat LGBT nie zniknie, a nawet będzie jeszcze bardziej eksponowany w najbliższych dwóch miesiącach. "Jednoznaczny sprzeciw PiS wobec ideologii, którą krytykuje także papież Franciszek, musiał części rodzimych biskupów przypaść do gustu. Ale równocześnie zabieg strategów PiS, polegający na wykorzystaniu fragmentu nauczania Kościoła w bieżącej rozgrywce partyjnej, nie podoba się innej grupie hierarchów" - pisze Tomasz Krzyżak w "Rzeczpospolitej".

Jego zdaniem biskupi przeciwni takiemu przedwyborczemu tandemowi nie odważą się jednak skrytykować tego kierunku i odciąć od PiS oraz upolitycznionych "braci w biskupstwie", ponieważ przez wiele środowisk katolickich zostaną posądzeni o herezję (odstępstwo od nauczania). "W sprawie ideologii LGBT będą milczeć, co najwyżej delikatnie krytykując seksualizację dzieci" - zauważa.

Paweł Gużyński OP: nie da się wydalić ze społeczeństwa przedstawicieli "tęczowej zarazy">>

"Wygląda zatem na to, że strategom PiS udało się wbić klin między biskupów. O szkodliwości LGBT żaden polityk partii rządzącej nie musi już mówić. Tematem zajmą się hierarchowie" - podsumowuje Tomasz Krzyżak.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tomasz Krzyżak: biskupi w pułapce rządzących. Spór o LGBT wciągnął Kościół w środek kampanii wyborczej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.