Tomasz Krzyżak: od Kościoła odpychają uniki hierarchów, którym zwyczajnie brakuje odwagi

Tomasz Krzyżak: od Kościoła odpychają uniki hierarchów, którym zwyczajnie brakuje odwagi
(fot. SerwisJM / youtube.com)
"Rzeczpospolita" / ml

“Zarzuty wobec księdza Jankowskiego pojawiły się rok temu. Arcybiskup Głódź od początku stał na stanowisku, że w sprawie nie należy nic robić. Biskupom, którzy namawiali go do tego, by temat podjął, odpowiadał, by nie wtrącali się w sprawy jego diecezji” - pisze na łamach “Rzeczpospolitej” Tomasz Krzyżak. 

Publicysta dziennika odniósł się do sprawy odpowiedzi kurii gdańskiej na pismo Barbary Borowieckiej w którym opisała swoją historię molestowania seksualnego przez ks. Henryka Jankowskiego. 

W odpowiedzi Archidiecezja Gdańska stwierdziła, że nie podejmie działań, które miałyby na celu wyjaśnienie sprawy, ponieważ tak zaopiniowała Kongregacja Nauki Wiary.

Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj. 

Krzyżak wskazuje, że Kongregacja Nauki Wiary prowadziła postępowanie wobec zmarłego założyciela Legionów Chrystusa – ks. Marciala Maciela Degollady i w swoim dochodzeniu ustaliła, że jego życie było: “pozbawione skrupułów i autentycznych uczuć religijnych”.

DEON.PL POLECA

Publicysta “Rz” zauważa, że zarzuty wobec ks. Jankowskiego pojawiły się dwa lata temu, a  gdański metropolita abp Sławoj Leszek Głódź “od początku stał na stanowisku, że w sprawie nie należy nic robić. Biskupom, którzy namawiali go do tego, by temat podjął, odpowiadał, by nie wtrącali się w sprawy jego diecezji”.

Zdaniem hierarchy zmarłych należało zostawić w spokoju, a dochodzenie miało szargać imię zasłużonego kapłana. 

Choć - jak twierdzi Krzyżak - arcybiskup Głódź uważa, że sprawa została zamknięta, to zdaniem dziennikarza jest zupełnie odwrotnie, ponieważ “Watykan będzie w tej sprawie bombardowany”. 

Watykan będzie w tej sprawie bombardowany.

Jak twierdzi publicysta, metropolita powinien dbać o “dobro Kościoła”, którym jest nie tylko dobre imię zmarłego księdza, ale także ludzie. “Ci, których ów kapłan w przeszłości skrzywdził, ale też ci, których rażą i od Kościoła odpychają uniki hierarchów, którym zwyczajnie brakuje odwagi” - pisze Krzyżak.  

Całość tekstu na łamach “Rzeczpospolitej”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Tomasz Krzyżak: od Kościoła odpychają uniki hierarchów, którym zwyczajnie brakuje odwagi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.