Tomasz Krzyżak: warto, by głosy wiernych i biskupów wreszcie się spotkały

Tomasz Krzyżak: warto, by głosy wiernych i biskupów wreszcie się spotkały
(fot. Tomasz Krzyżak / fot. W. Kompała)
Rzeczpospolita / jb

Jak pisze Tomasz Krzyżak w podsumowaniu 2020 roku dla "Rzeczpospolitej", "w rok 2021 Kościół wchodzi pogrążony w kryzysie na różnych poziomach".

Szansę na odnowę widzi w spotkaniu świeckich i biskupów. Zaznacza, że Kościół musi znaleźć bezpieczną drogę, "by nie wpaść w przepaść". Jako oznaki kryzysu wymienia postępującą sekularyzację, zmniejszającą się liczbę osób uczęszczających do kościoła, spadającą liczbę powołań, młodych wypisujących się z lekcji religii oraz rosnącą liczbę apostazji.

DEON.PL POLECA>> Przeczytaj cały tekst

"Nie bardzo widać pomysły na to, jak odmienić oblicze polskiego katolicyzmu, jak przywrócić mu dawną żywotność" - pisze wprost. 

Wskazuje także na kryzys duszpasterski, na który ogromny wpływ mają skandale związane z molestowaniem seksualnym nieletnich. Zaznacza, że "problemem jest kwestia odpowiedzialności biskupów za ukrywanie w przeszłości tych właśnie spraw". 

Na koniec ponownie podkreśla, że co jakiś czas pojawiają się głosy, żeby zwołać ogólnopolski synod świeckich i duchownych, "by po debacie i rozeznaniu znaleźć wspólny kierunek".

 

Przeczytaj inne podsumowania 2020 roku w Kościele:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Piotr Jarecki, Tomasz Krzyżak

Czy Polska jest ziemią bez proroków?

Odważna, szczera i poruszająca rozmowa dziennikarza „Rzeczpospolitej” Tomasza Krzyżaka z biskupem Piotrem Jareckim. Nie tylko o polityce i relacjach państwo–Kościół, ale też o niespełnionych ambicjach, samotności i problemach księży.

...

Skomentuj artykuł

Tomasz Krzyżak: warto, by głosy wiernych i biskupów wreszcie się spotkały
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.