Krzyżak: ojciec Rydzyk to problem dla biskupów

Krzyżak: ojciec Rydzyk to problem dla biskupów
(fot. youtube.com)
"Rzeczpospolita" / ml

"Wystąpienie o. Rydzyka stało się dla biskupów problemem. Z jednej strony zapewniają, że walczą z pedofilią i chcą ukarania wszystkich, którzy ją tuszowali. Z drugiej wyrażają solidarność z ofiarami i tworzą specjalny fundusz pomocy dla nich. Tymczasem ich działania podważa zakonnik z Torunia" - pisze publicysta "Rzeczpospolitej".

Tomasz Krzyżak zauważa, że dla ostatnie zachowanie ojca Tadeusza Rydzyka jest dla biskupów problemem. Kontrowersyjna wypowiedź redemptorysty z Torunia kontestuje bowiem z narracją dot. zwalczania przestępstw pedofilii, którą starają narzucić się niektórzy biskupi. 

DEON.PL POLECA"Wystąpienie o. Rydzyka stało się dla biskupów problemem. Z jednej strony zapewniają, że walczą z pedofilią i chcą ukarania wszystkich, którzy ją tuszowali. Z drugiej wyrażają solidarność z ofiarami i tworzą specjalny fundusz pomocy dla nich. Tymczasem ich działania podważa zakonnik z Torunia" - zauważa Krzyżak i dodaje, że: "po raz kolejny dostają po głowie, mimo że próbują pokazać inne oblicze Kościoła. Kościoła zdeterminowanego do walki, w którym obowiązuje zasada zera tolerancji i jednocześnie troskliwego, który dostrzega i chce pomóc skrzywdzonym".

Zdaniem dziennikarza kryzys, który został wywołany przez o. Rydzyka jest jednak dla Kościoła szansą, ponieważ podtrzymuje w debacie publicznej temat pedofilii w Kościele i jest szansą na konkretne działania, których nie będzie można sprowadzić do "słów rzuconych na wiatr". 

Krzyżak idzie jednak dalej i pokazuje, jak bardzo problem pedofilii dotyczy mentalności społeczeństwa. 

"Wypowiedzi dyrektora Radia Maryja pokazują mentalność, z jaką w całym społeczeństwie wciąż – mimo kilkuletniej już dyskusji – mamy do czynienia. Wciąż wielu osobom wydaje się, że problem molestowania jest odległy, że ich nie dotyczy. Przecież to niemożliwe, by w rodzinie ojciec molestował córkę lub dziadek wnuczkę. – W mojej rodzinie takie rzeczy się nie zdarzają – mówimy. – To jakaś patologia – dodajemy. Podobnie rzecz ma się z duchownymi. Ich z całą pewnością to nie dotyczy, bo to ludzie wybrani. A jak ktoś ma pokusę, to kto jej nie ma – jak pyta ojciec Tadeusz. To klasyczny mechanizm wypierania problemu" - pointuje dziennikarz. 

Całość tekstu Tomasza Krzyżaka na stronach "Rzeczpospolitej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Bonowicz

Pierwsza pełna biografia księdza Józefa Tischnera.
Jest to nie tylko oparta na faktach, rzetelna relacja o życiu i kształtowaniu się wybitnego filozofa, ale przede wszystkim pasjonujący reportaż biograficzny, którego autor dociera do najbardziej zaskakujących...

Skomentuj artykuł

Krzyżak: ojciec Rydzyk to problem dla biskupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.