Toruń: Kongres o roli katolików w polityce

8 lat temu
KAI / drr

Problem obecności i nieobecności katolików w polityce, zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka, wolność promowania przekonań religijnych, przestrzeganie przed zamierzoną manipulacją oraz stanowcze postawy w fundamentalnych sprawach – to najważniejsze kwestie poruszone podczas pierwszego dnia III Międzynarodowego Kongresu „Katolicy i Polityka – szanse i zagrożenia”, który odbywa się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Spotkanie rozpoczęto od wspólnej Mszy świętej, której przewodniczył bp Antoni Pacyfik Dydycz. Po Eucharystii otwarcia konferencji dokonał rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej o. dr Krzysztof Bieliński CSsR. Redemptorysta, witając wykładowców oraz słuchaczy z Polski i świata, podkreślił, że to już trzeci międzynarodowy kongres, organizowany przez środowisko akademickie uczelni we współpracy z ośrodkami naukowymi z Polski i za granicy. – Dzisiaj w sposób szczególny mamy zająć się polityką w odniesieniu do katolików. To, co nas nurtuje, to problem obecności i nieobecności katolików w polityce – mówił rektor.

- Katoliku zaangażowany w polityce, bądź naprawdę sobą we wszystkich przejawach twego życia i postępowania; bądź sobą: koherentny i świadomy swego specyficznego powołania do apostolstwa - powiedział kard. Zenon Grocholewski. Prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, który wystąpił za pośrednictwem połączenia internetowego rozwinął zagadnienie „Kościół katolicki a polityka”, odwołując się do „Noty Doktrynalnej” Kongregacji Nauki Wiary z 2002 roku.

- W dzisiejszych społecznościach panuje zamieszanie, gdy chodzi o spojrzenie na politykę i w związku z tym także poważne zagrożenie dobra wspólnego i prawdziwego dobra osoby ludzkiej ze strony uprawiających politykę - mówił.

- Państwo nie może pozostać obojętne wobec przekonań swoich obywateli – powiedział prof. Andrei Marga. Gość z uniwersytetu w Rumunii podkreślił, że współczesność, zarówno w Europie, jak i w Ameryce, poprzedził wielowiekowy rozdział religii od państwa. Dodał, że religię uważa się za sprawę wolności sumienia, która dotyczy prywatnego życia człowieka, podczas gdy państwo polega na zarządzaniu w interesie publicznym, neutralnym wobec prywatnych przekonań obywateli. - Współczesne państwo zakłada ten rozdział i uznaje, że działania w interesie publicznym posiadają źródła świeckie, natomiast ludzie mają nieograniczoną wolność promowania swoich przekonań religijnych w swoim życiu prywatnym i w miejscach kultu  podkreślił.

Profesor Redpath przypomniał, że od strony historycznej Stany Zjednoczone były założone jako państwo protestanckie. - Niezależnie od tego, co twierdzi Barack Obama, nawet dzisiaj USA jest kulturowo, co prawda nie zeświecczonym, lecz protestanckim państwem. Katolicy pojawili się późno jako siła na amerykańskiej scenie politycznej. Spędzili oni większość dwudziestego wieku próbując wydostać się z getta, w którym kultura amerykańska zwykła umieszczać nowych imigrantów oraz próbując stać się liczącą się siłą w polityce - mówił.

- Enwironmentalizm stał się nową religią światową - podkreślił Damien Tudenhope z Australii. Poinformował, że Zieloni w Australii chcą legalizacji małżeństw tej samej płci. Chcą również, aby wszystkie osoby dorosłe, „bez względu na orientację seksualną i tożsamość płciową”, miały prawo do adopcji i wychowania dzieci, do sztucznego zapłodnienia i zapłodnienia pozaustrojowego „in vitro”.

- Zieloni proponują, aby „Ludzie mieli prawo do określenia własnej tożsamości seksualnej. Skutkiem tego oczywiście płeć stałaby się bez znaczenia. Chociaż Zieloni są zdecydowanie przeciwni karze śmierci w każdym przypadku, to jednak popierają aborcję. Zieloni od dawna promują eutanazję. Zieloni chcą zalegalizować prostytucję. Brzmi to dosyć dziwnie, jako że zapis ten znajduje się w ich programie w części poświęconej „trosce o ludzi” i „o kobiety” - wyliczał.

- Naszym obowiązkiem jest oddać państwu dobrą pracę, której motywem nie jest ideologia, partia, dogmat, czy nawet wiara, lecz sprawiedliwość, prawo i dobro wspólne - powiedział Scott Bloch Doradca byłego prezydenta USA Georga Busha. Podkreślił, że należy postawić pytanie, czy z podjęciem przez katolików służby społecznej wiąże się jakieś ryzyko, a jeśli tak, to czy jest ono tego warte. Według prelegenta problem polega na tym, czy katolicy w ogóle mogą zaangażować się w politykę, a kiedy już się zaangażują, to czy mogą uczynić to w sposób, który autentycznie będzie obejmował zarówno porządek polityki, jak również porządek wiary.

- Ruch pro-life jest „światłem dla świata” w „trzeciej wojnie światowej” -  powiedział w Toruniu John Smeaton. Wystąpienie dyrektora Fundacji Ochrony Dzieci Nienarodzonych w Wielkiej Brytanii dotyczyło działalności ruchu pro-life, który łączy w sobie jednoznaczną i konsekwentną obronę prawa do życia z niepodważalną prawdą o jego przekazywaniu poprzez akt małżeński. Autor stwierdził, że choć z jednej strony doświadczamy nieustannych ataków na bezbronne i niewinne życie, to z drugiej dostrzegamy ludzi i organizacje, które tego życia bronią.

Zaznaczył, że orędownikami życia sa nie tylko katolicy, ale tez ludzie innych innych wyznań, a nawet niewierzący. – Osoby te hołdują prawdzie o przekazywaniu ludzkiego życia podczas aktu małżeńskiego, bronią niewinnych i bezbronnych oraz stoją na straży fundamentalnych zasad moralnych. Obserwowany atak na życie z kolei jest niczym innym, jak tylko wynikiem błędu antropologicznego, a ściślej mówiąc błędnego ujęcia ludzkiej seksualności – powiedział.

Drugi dzień kongresu odbędzie się w sobotę 27 listopada. Rozpocznie go Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Suskiego.

Uczestnicy przez dwa dni wysłuchają aż dwunastu wykładów, a także wezmą udział w dyskusjach panelowych. III Międzynarodowy Kongres „Katolicy i Polityka – szanse i zagrożenia” jest organizowany we współpracy z Katedrą Filozofii Kultury KUL oraz International Gilson Society.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Toruń: Kongres o roli katolików w polityce
Komentarze (6)
A
Anna
28 listopada 2010, 08:19
Szkoda że nie było na tym Kongresie jezuity o. Prusaka. Tylu tu było profesorów i ciekawych wykładów.
A
Anna
27 listopada 2010, 17:01
Wystarczy wejśc na stronę RM YV Trwam czy WSKSiM. I zobaczyc i przeczytać i posłuchać m. in. kard. Grocholewskiego ale też np. kard. Levady
TM
tuskowy mocher
27 listopada 2010, 14:59
To proste. Tutaj własnie wystąpił kard. Grocholewski. A wiadomo kim jest.-Anno,wyjasnij swoje slowa,"to proste","wlasnie","wiadomo kim jest" kardynal Grocholewski.
TM
tuskowy mocher
27 listopada 2010, 14:48
ale dlaczego zamieszczacie tutaj Radio Maryja ?czym Ci sie narazilo Radio Maryja,abys uznal je za instutucje "tredowata albo zadzumiona"w Kosciele Polskim,nie majacym prawa znalezc sie na portalu O.Jezuitow.Tresci miedzynarodowej Konferencji,o kapitalnym znaczeniu o udziale Katolikow w zyciu spoleczenstw swiata,Ciebie nie interesuja,sa niczym,liczy sie Twoja bezinteresowna nienawisc do Radia Maryja,zreszta zaczerpnieta z antykoscielnych ugrupowan partyjnych,szeroko rozpowszechnianych przez srodki przekazu, bedace na ich uslugach.Te srodki przekazu robia ogromna kase,a Ty klapiesz za darmo.Zastanow sie,co piszesz.
A
Anna
27 listopada 2010, 08:19
To proste. Tutaj własnie wystąpił kard. Grocholewski. A wiadomo kim jest.
M
mike
26 listopada 2010, 23:43
ale dlaczego zamieszczacie tutaj Radio Maryja ?

Skomentuj artykuł

Toruń: Kongres o roli katolików w polityce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.