Tradycje kościelne na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO

Tradycje kościelne na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO
Fot. Fray Javier Garza, OFMCap / Cathopic
1 rok temu
KAI / pk

Pięć chrześcijańskich tradycji religijnych zostało wpisanych na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO - Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wychowania, Nauki i Kultury.

Na posiedzeniu międzyrządowego komitetu ds. ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, jakie odbyło się w Bogocie w dniach 9-14 grudnia postanowiono, że znajdą się na niej kolejne 42 tradycje kulturowe, w tym 15 z Azji.

Jedną z nich jest śpiew bizantyjski. Istnieje on od ponad 2 tys. lat jako „żywa sztuka” i kompletny system muzyczny, który rozwinął się w czasach cesarstwa bizantyjskiego. Podkreślając teksty liturgiczne Kościoła greckoprawosławnego jest „nieodłącznie związany z życiem duchowym i kultem religijnym”.

Na listę wpisano też odpust św. Celestyna we włoskim mieście L’Aquila. Zapoczątkowała go bulla, w której papież Celestyn V w 1294 r. przyznał odpust zupełny tym, którzy - po spowiedzi i przyjęciu Komunii św. - odwiedzą bazylikę Santa Maria di Collemaggio pomiędzy nieszporami 28 sierpnia i nieszporami 29 sierpnia. Co roku bulla ta czytana jest na otwarcie drzwi świętych bazyliki przez burmistrza miasta, poprzedzone historycznym orszakiem, który przechodzi ulicami.

Do niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości zaliczono również obchody Objawienia Pańskiego (Timkat) w Etiopii - „kolorowe święto” ku czci chrztu Jezusa w Jordanie, przyciągające miliony wiernych Etiopskiego Kościoła Prawosławnego Tewahedo i turystów.

Dwie kolejne tradycje chrześcijańskie, które wpisano na listę, to: procesje Wielkiego Tygodnia w Mendrisio w Szwajcarii oraz obchody święta Trójcy Przenajświętszej w La Paz w Boliwii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller
23,03 zł
32,90 zł

Piękno kobiecej emocjonalności

Radość, smutek, euforia, nadzieja, lęk, fascynacja, czułość, gniew, rozpacz, miłość. Świat uczuć jest niezwykły, rozległy i bardzo pogmatwany. Kobiece serce doświadcza go w sposób zupełnie wyjątkowy. Czasami przeżywanie uczuć jest przyjemne i...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tradycje kościelne na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.