Trudeau wzywa papieża do wypłaty odszkodowań, a katolików - do protestów

fot. Alexandros Michailidis / Depositphotos
KAI / pk

Premier Kanady Justin Trudeau zaapelował do katolików kraju, aby domagali się od Kościoła reakcji na znalezienie zwłok dzieci ludności tubylczej w byłych szkołach z internatami. "Oczekujemy od Kościoła, że przejmie odpowiedzialność za swoją rolę", oświadczył szef rządu na konferencji prasowej.

Trudeau powiedział, że prosił papieża Franciszka, aby Kościół zobowiązał się do odszkodowań. Uważa też, że powinny zostać opublikowane dokumenty internatów, w których dzieci ludności tubylczej były przez całe lata poddawane przymusowej asymilacji.

Także przedstawiciel Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI) o. Ken Thorson uważa, że przeprosiny ze strony papieża mogłyby być pomocne w procesie pojednania. Zakonnik poinformował, że jego zgromadzenie przeprosiło w 1991 roku za swoją odpowiedzialność w szkole w Kamploops. Tylko na terenie tej szkoły pod koniec maja specjaliści odkryli za pomocą radaru szczątki 215 dzieci.

Swoim żądaniem przeprosin od Kościoła Trudeau zareagował na odkrycie w ostatnich tygodniach kilku kolejnych masowych grobów na terenie byłych szkół z internatem. Potomkowie rdzennych mieszkańców odkryli do tej pory ponad 1000 ciał dzieci. W sumie ponad 4100 dzieci uważa się za zaginione, według Kanadyjskiej Komisji Prawdy i Pojednania.

DEON.PL POLECA

Ustalenia te wywołały liczne akty przemocy w całym kraju. W płomieniach stanęło kilka kościołów katolickich.

Szacuje się, że między latami 30. XIX wieku a 1998 rokiem w kanadyjskich internatach wychowawczych zostało umieszczonych, często przymusowo, około 150 tys. dzieci tubylczych. Wiele z tych 139 domów było prowadzonych przez Kościół. Tam w imieniu państwa dzieci miały być zapoznawane z "cywilizacją chrześcijańską". Często nie pozwalano im mówić w ich ojczystym języku, wiele z nich było maltretowanych lub wykorzystywanych seksualnie.

Ostatnio Konferencja Biskupów Kanady poinformowała, że grupa przedstawicieli rdzennej ludności z Kanady spotka się w dniach 17-20 grudnia z papieżem Franciszkiem w Watykanie.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trudeau wzywa papieża do wypłaty odszkodowań, a katolików - do protestów
Komentarze (10)
KB
~Katarzyna Buch
7 lipca 2021, 11:21
A Trudeau nie poczuwa się do odpowiedzialności? Przecież te ośrodki były prowadzone na zlecenie Rządu Kanady.
TM
~Tomek Mazurek
8 lipca 2021, 09:09
Przecież wiadomo, że Indianie chcą odszkodowania od rządu kanadyjskiego za zagrabioną ziemię. Ci, zamiast zapłacić, szukają winnych. A KK jest wdzięcznym chłopcem do bicia.
KJ
~Katarzyna Jarkiewicz
8 lipca 2021, 09:32
Dokładnie. To wyraźne umywanie rąk przez organy państwa, które na drodze PRAWNEJ to regulowały. Te dzieci umieszczano w zakładach katolickich i protestanckich zgodnie z decyzjami sądów. Dziś też umieszcza się w placówkach prowadzonych przez Kościół w Polsce dzieci na mocy decyzji sądów. Ba, często są to "kukułcze jaja", bo nikt nie chce tych dzieci przyjąć, więc wywiera się nacisk na Kościół, że MUSI. Instytucje kościelne mogą jedynie odpowiadać za zaniedbania wynikające z ich działań i to trzeba udowodnić po śledztwie. Przykład Australii dowodzi, że możliwości, aby dzieci tubylcze nie umierały w placówkach izolacji jest niemożliwy. Oddzielenie od rodziców, stres, inne normy zachowań, inne jedzenie, nawet inna etyka codziennego życia to wszystko niszczyło życie tych dzieci. Trzeba zbadać procedury działania tych placówek, a potem wyrokować. Trudeau chce zbić kapitał polityczny na tej tragedii, a nie rzetelnie rozwiązać dramat kanadyjskiej polityki społecznej.
GR
~Głos rozsądku
8 lipca 2021, 09:40
Kanada już dawo swoją część odpowiedzialności wzięła za siebie. Ale Kanada nie może odpowiadać za haniebne działania duchownych i zakonnic jak na przykład rażenie dzieci prądem, gwałty, znęcania się fizyczne i psychiczne.
IC
Iwona czaplicka
8 lipca 2021, 10:44
Rzad Kanady kazał instalować krzesła elektryczne?
AS
~Agnieszka Słowik
8 lipca 2021, 10:48
Ten fakt nie upoważnia i nie usprawiedliwia mordowania niewinnych dzieci!!!!!!
PB
~Paulina B.
8 lipca 2021, 11:07
To prawda, tylko akurat kościół katolicki unika płacenia odszkodowań, a protestanckie i rząd Kanady płacą. Poza tym odpowiedzialność polityków a kościoła, który dostał te dzieci pod opiekę i jego przedstawiciele działali w imię Chrystusa (jak twierdzili ) jest diametralnie inna.
KJ
~Katarzyna Jarkiewicz
8 lipca 2021, 14:25
Sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Przecież te szkoły funkcjonowały do lat 90. XX wieku i wiele z nich to tzw. placówki szczególnego przeznaczenia. Oczywiście nie ma usprawiedliwień dla przekraczania prawa czy regulaminów placówki, ale wiele spraw, które składają świadkowie dotyczy ówczesnych procedur terapeutycznych. Spór idzie o to, czy za wszelkie procedury odpowiadają władze placówek mimo że nadzorowały je państwowe władze medyczne. Ponadto znaczna część odnajdywanych ciał nie pochodzi z XX wieku, ale nawet z XVIII wieku. Będzie trudno dociec przyczyny zgonów.
KJ
~Katarzyna Jarkiewicz
8 lipca 2021, 14:35
A dlaczego inna skoro to były placówki państwowe? Czym się różnią procedury np. zakładów leczniczych prowadzonych przez Kościół, a podmioty świeckie? Wszystkie muszą spełniać prawne wytyczne. Są kontrolowane i nadzorowane przez państwo. Tu nie ma zerojedynkowej odpowiedzialności, bo to był proceder mentalny związany z ówczesnym widzeniem praw ludności tubylczej. Problem niektórych placówek katolickich był taki, że one nie były tworzone przez Kościół, a przez państwo, które jedynie zatrudniało np. katolickie pielęgniarki. Zbory protestanckie z natury są świeckie, a w Kościele katolickim jest różnica prawna między dobrami Kościoła a dobrami jego członków. Zatrudniona w państwowym szpitalu zakonnica nie równa się sytuacji prawnej zakonnicy zatrudnionej w szpitalu prowadzonym przez podmiot kościelny.
KS
~Konrad Sznajder
8 lipca 2021, 16:24
Racja. W Australii było podobnie jak w Kanadzie, bo te państwa podlegały pod Wielką Brytanię, a ta prowadziła rasistowską politykę wobec tubylczej ludności. Zresztą te oba kraje nadal mają Elżbietę II jako swoją głowę.