W Kanadzie odkryto kolejne groby dzieci. Jest reakcja przewodniczącego episkopatu

W Kanadzie odkryto kolejne groby dzieci. Jest reakcja przewodniczącego episkopatu
fot. Ksenia Makagonova / Unsplash
KAI / pk

"Biskupi w pełni popierają prace dochodzeniowe i pragną współpracować w tym procesie" - napisał na Twitterze abp Richard Gagnon.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Kanady odniósł się w ten sposób do oświadczenia wodza Indian Cowessess, Cadmusa Delorme, który poinformował o odkryciu 751 nieoznaczonych grobów na cmentarzu przy byłej przymusowej szkole dla Indian w Marieval, około 150 kilometrów od miasta Regina w prowincji Saskatchewan w Kanadzie.

"Z głębokim smutkiem i przykrością przeczytałem o miejscach pochówku na terenie byłej indiańskiej szkoły rezydencjalnej w Cowessess" - napisał na Twitterze abp Gagnon. Dodał: "Biskupi w pełni popierają prace dochodzeniowe i pragną współpracować w tym procesie. Biskupi pragną towarzyszyć ludom tubylczym i ich wspólnotom poprzez słuchanie i aktywną współpracę w poszukiwaniu rozwiązań" - napisał arcybiskup Winnipeg.

Szkoły rezydencjalne działały w Kanadzie w latach 1831-1996 i były prowadzone przez wiele wyznań chrześcijańskich w imieniu rządu. System tej został stworzony w celu usunięcia rdzennych dzieci spod wpływu ich własnej kultury i włączenia w dominującą kulturę kanadyjską. W ciągu ponad stuletniego jego istnienia w całym kraju około 30 procent dzieci tubylczych (około 150 000) zostało umieszczonych w szkołach z internatem. Liczba zgonów związanych ze szkołą pozostaje nieznana ze względu na niepełne dane historyczne, chociaż szacunki wahają się od 3200 do ponad 6000.

DEON.PL POLECA

Szkoły celowo były zlokalizowane w znacznych odległościach od społeczności tubylczych, aby zminimalizować kontakt między rodzinami a ich dziećmi. Ostatnia szkoła z internatem, Gordon's Indian Residential School w Punnichy, Saskatchewan, została zamknięta w 1996 roku. Szkoły te miały na celu wyeliminowanie języka i kultury rdzennej i zastąpienie ich językiem angielskim oraz wiarą chrześcijańską.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

W Kanadzie odkryto kolejne groby dzieci. Jest reakcja przewodniczącego episkopatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.