Franciszek: "Śledzę z bólem wiadomości napływające z Kanady"

Franciszek: "Śledzę z bólem wiadomości napływające z Kanady"
Fot.: Grzegorz Gałązka
PAP/tkb

6 czerwca papież oświadczył, że "z bólem śledzi doniesienia z Kanady, gdzie znaleziono szczątki 215 dzieci na terenie byłej szkoły dla rdzennej ludności". Zaapelował do władz i Kościoła w Kanadzie o wyjaśnienie sprawy, która, "wywołała traumę".

Przerażającego odkrycia dokonano na terenie szkoły dla Indian w Kamloops (Kolumbia Brytyjska), najprawdopodobniej w mogile spoczywają dzieci z różnych indiańskich społeczności. Na terenach zamieszkiwanych przez Indian znajdowała się największa w Kanadzie przymusowa szkoła dla rdzennej ludności, od 1890-1969 placówkę prowadził Kościół katolicki, następnie budynek został przejęty przez tamtejszy rząd.

Papież, w trakcie modlitwy Anioł Pański powiedział również, że: "Przyłączam się do kanadyjskich biskupów i całego Kościoła katolickiego w Kanadzie i wyrażam moją bliskość z narodem kanadyjskim, który doznał traumy z powodu tej szokującej informacji. (...) Smutne odkrycie wzmacnia jeszcze bardziej świadomość bólu i cierpień z przeszłości" - oświadczył.

Franciszek zwrócił się z prośbą aby "Władze polityczne i religijne Kanady kontynuowały z determinacją współpracę, by wyjaśnić tę smutną sprawę, angażując się z pokorą w drogę pojednania i leczenia".

"Te trudne momenty stanowią mocne wezwanie dla nas wszystkich, by oddalić się od modelu kolonizatorskiego, także od dzisiejszych kolonizacji ideologicznych oraz iść ramię w ramię w dialogu, wzajemnym szacunku i uznaniu praw i wartości kulturowych wszystkich córek i synów Kanady"- wskazał Franciszek.

Na koniec papież dodał: "Polecamy Panu dusze wszystkich dzieci, które zmarły w szkołach z internatem w Kanadzie i modlimy się za rodziny i kanadyjskie wspólnoty autochtoniczne, pogrążone w bólu".

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
21,97 zł
31,37 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Franciszek: "Śledzę z bólem wiadomości napływające z Kanady"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.