Trudna sytuacja na Wybrzeżu Kości Słoniowej

Trudna sytuacja na Wybrzeżu Kości Słoniowej
Trudna sytuacja na Wybrzeżu Kości Słoniowej (fot. EPA/LEGNAN KOULA)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Do Rzymu powrócił dziś przewodniczący Papieskiej Rady Iustitia et Pax. W ubiegłym tygodniu Benedykt XVI wysłał go do Wybrzeża Kości Słoniowej, by pomógł w zakończeniu konfliktu między byłym i nowym prezydentem.

Kard. Peter Turkson nie został jednak wpuszczony do rozdartego wojną domową kraju. Jego misja zakończyła się zatem niepowodzeniem. Afrykański purpurat nie rezygnuje jednak z podróży do Wybrzeża Kości Słoniowej i zapowiada, że uda się tam, jak tylko będzie to możliwe.

Tymczasem w Abidżanie, gdzie rozgrywa się ostatni rozdział konfliktu, sytuacja powoli się uspokaja. Były prezydent Laurent Gbagbo wciąż pozostaje w swym bunkrze chroniony przez tysiąc żołnierzy. Nowy prezydent Alassane Ouattara postanowił jednak wstrzymać ogień i wziąć przeciwnika głodem.

Nie ustaje natomiast dramat ludności cywilnej, a w szczególności uchodźców. O swej bliskości z nimi zapewnili europejscy biskupi. W ich imieniu listy do nuncjusza, przewodniczącego episkopatu oraz arcybiskupa Abidżanu napisał wiceprzewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trudna sytuacja na Wybrzeżu Kości Słoniowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.