Trwa proces beatyfikacyjny rosyjskich męczenników katolickich XX wieku

Trwa proces beatyfikacyjny rosyjskich męczenników katolickich XX wieku
(fot. Julo 18:42, 23 sty 2005 (CET) (pl:Grafika:Litwa-Szawle Gora Krzyzy.jpg) [Public domain], via Wikimedia Commons)
KAI / kk

Postulator procesu beatyfikacyjnego rosyjskich męczenników katolickich XX wieku ks. Krzysztof Pożarski przebywał na Litwie. Jego wizyta była związana z faktem, że w pobliżu Góry Krzyży koło Szawli urodził się Sługa Boży ks. Franciszek Budrys, zamordowany w Ufie w listopadzie 1937 roku.

Na prośbę biskupa szawelskiego Eugenijusa Bartulisa w każdej parafii diecezji, każdego dnia wierni, jaki i księża mają się modlić o beatyfikację Sługi Bożego. Dzięki odwiedzinom ks. Pożarskiego, przez kilka dni informacje dotyczące życia, pracy kapłańskiej i męczeństwa ks. Budrysa rozpowszechniały się po całej Litwie.

Według ks. Pożarskiego, w postulaturze procesu w Petersburgu do niedawna nie było żadnej pewności co do narodowości ks. Budrysa, jednak po odwiedzeniu miejsca jego narodzin można powiedzieć, że pochodził z rodziny litewskiej. W młodości uczył się trzech języków jednocześnie: litewskiego, polskiego i rosyjskiego, dzięki czemu mówił i pisał dobrze w każdym z nich.

Postulator procesu spotkał się z proboszczem kościoła w Meškuičiai z ks. Vytautasem Ripinskisem, a także jego parafianami. W tej miejscowości w 1882 r. urodził się Franciszek Budrys i wkrótce został ochrzczony w kościele parafialnym. Następnie postulator z Rosji spotkał się z osobami odpowiedzialnymi za proces beatyfikacyjny w diecezji szawelskiej, od których otrzymał kilka dokumentów dotyczących dzieciństwa i młodości Sługi Bożego.

W niedzielę, 29 lipca, ks. Pożarski wziął udział w pieszej 12-kilometrowej pielgrzymce, która wyruszyła o godzinie 11.00 spod katedry w Szawlach na Górę Krzyży. O godzinie 15.00 rozpoczęła się uroczysta odpustowa Msza św. na ołtarzu polowym pod przewodnictwem kard. Audrysa Bačkisa, którą celebrowało także 12 biskupów z Litwy i Łotwy. Msza św. była na żywo transmitowana w litewskim Radio Maria, jak i przez kanały telewizji państwowej Kultura i Lituanica. We Mszy uczestniczyło ok. 2 tys. pielgrzymów z różnych miast Litwy i z zagranicy.

Po Mszy św. postulator z Rosji, w obecności kardynała i biskupów, poinformował wszystkich obecnych na Górze Krzyży, a także słuchaczy radiowych i widzów telewizyjnych o życiu, posłudze i męczeństwie Sługi Bożego ks. Franciszka Budrysa.

Po Mszy św. ks. Pożarski rozmawiał także z arcybiskupem wileńskim Gintarasem Grušasem, a także jego biskupem pomocniczym Arūnasem Poniškaitisem na temat Sługi Bożego abp. Jana Cieplaka, który służył w Petersburgu przez 30 lat. W 1923 r. został skazany w czasie rozprawy sądowej w Moskwie na karę śmierci, którą zamieniono pod presją społeczności międzynarodowej na 10 lat więzienia. Jego grób obecnie znajduje się w katedrze wileńskiej. W tej chwili Archidiecezja Matki Bożej w Moskwie rozważa kwestię wznowienia jego procesu beatyfikacyjnego rozpoczętego w Rzymie w 1952 r.

Arcybiskup Wilna obiecał, że do końca 2018 r. popiersie bł. Jerzego Matulewicza, które teraz znajduje się na grobie abp. Cieplaka zostanie przeniesione do specjalnej kaplicy w katedrze. W ten sposób powinno także powrócić na dawne miejsce popiersie abp. Cieplaka.

Sługa Boży ks. Franciszek Budrys urodził się 14 października 1882 r. w guberni kowieńskiej. Ukończył Seminarium Duchowne w Petersburgu. W 1907 r. został wyświęcony na kapłana. Służył w Tomsku i innych miastach Syberii, a od 1924 r. w Tobolsku i Tiumeniu. W tym samym czasie obsługiwał parafie w Permie i Jekaterynburgu. Pracował duszpastersko także w Kazaniu, Ufie i Wiatce. 17 czerwca 1937 r. został aresztowany w Ufie wraz z członkami rady parafialnej. W grudniu 1937 r. został skazany na śmierć, a 16 grudnia został zastrzelony w więzieniu Ufa. Wraz z nim zginęło 189 parafian z różnych miast.

W 2017 r., staraniem postulatury procesu beatyfikacyjnego rosyjskich męczenników XX wieku, została wydana w Petersburgu długo oczekiwana książka "Z Chrystusem do końca. Męczeństwo Sług Bożych w Związku Radzieckim". Książka powstawała w ciągu 15 lat i jest poświęcona rosyjskim bohaterom wiary w trudnych czasach dyktatury proletariatu i prześladowania Kościoła katolickiego w Rosji Sowieckiej, z których większość stanowili Polacy. Publikacja zawiera biografie Sług Bożych: bp. Antoniego Maleckiego, prałata Konstantego Budkiewicza, księży: Franciszka Budrysa, Jana Trojgo, Pawła Chomicza, Antoniego Czerwińskiego, Epifania Akułowa, Potapia Emelianowa, sióstr zakonnych: matki Anny Abrikosowej, siostry Haliny Jętkiewicz, a także osoby świeckiej - Kamili Kruszelnickiej. Ponadto książka zawiera biografię abp. Jana Cieplaka i ks. Antoniego Dziemieszkiewicza, których proces beatyfikacyjny może wkrótce rozpocząć się w Rosji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trwa proces beatyfikacyjny rosyjskich męczenników katolickich XX wieku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.