Trzej biskupi w gronie Rycerzy Kolumba

Trzej biskupi w gronie Rycerzy Kolumba
(fot. Svadilfari / Foter.com / CC BY-ND)
KAI / pz

Ponad stu Rycerzom Kolumba nadano dzisiaj tzw. stopień patriotyczny. Uroczystość odbyła się w katedrze w Łomży. Tego zaszczytu dostąpili biskupi: Janusz Stepnowski, Tadeusz Bronakowski i Stanisław Stefanek. Są to pierwsi biskupi w Polsce - po kardynale Franciszku Macharskim - którzy otrzymali stopień patriotyczny. Obecnie w Polsce jest 2,9 tys. Rycerzy Kolumba zrzeszonych 56 radach parafialnych.

Na znak przynależności do stopnia patriotycznego Rycerze Kolumba otrzymali pendent i okolicznościową odznakę. Pendent to rodzaj pasa zakładanego przez ramię i pierś, równoważącego obciążenie bronią boczną, zwykle białą. - Rycerze zobowiązali, że będą z godnością krzewić postawy patriotyzmu w swoich rodzinach, wspólnotach zakonnych i parafialnych wszystkich zakątków ojczyzny. Przywilejem i zaszczytem Rycerzy tego stopnia jest możliwość przywdziania galowego stroju rycerskiego, którego będą mogli używać podczas uroczystości zakonnych i kościelnych, tworząc jednocześnie Korpus Reprezentacyjny Rycerzy Stopnia Patriotycznego - poinformował Krzysztof Orzechowski, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. Obecnie do korpusu należy ok. 250 mężczyzn.

Korpus Reprezentacyjny Rycerzy Kolumba po raz pierwszy w Polsce towarzyszył kard. Kazimierzowi Nyczowi w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie w 11 listopada 2012 r. Dokładnie rok wcześniej miała miejsce w Krakowie - Łagiewnikach pierwsza w polskiej jurysdykcji Zakonu Rycerzy Kolumba inicjacja na stopień patriotyczny.

Historyczny wymiar inicjacji na stopień patriotyczny w Polsce wynika także z faktu, że Polska jest piątą w Zakonie Rycerzy Kolumba jurysdykcją uprawnioną do nadawania tego stopnia. Po raz pierwszy stopień patriotyczny został zainaugurowany 1900 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki, następnie 1907 roku w Kanadzie, 1918 roku w Meksyku, 1949 roku na Filipinach oraz 2011 roku właśnie w Polsce.

Przed uroczystością w łomżyńskiej katedrze odbyła się konferencja pt. "Rycerze Kolumba. W służbie Jednemu. W służbie wszystkim". Jej celem było przybliżenie duszpasterzom i kandydatom do parafialnych Rad Rycerzy Kolumba istoty i metody jej działania oraz poznanie jednej z form zaangażowania mężczyzn w Kościele. Historię Zakonu Rycerzy Kolumba, jako największej bratniej organizacji męskiej Kościoła katolickiego przybliżył dr Krzysztof Zychowicz, z kolei temat "Ewangelizujące miłosierdzie. Rada Rycerzy Kolumba błogosławieństwem dla parafii" przedstawił ks. Filip Krauze.

Rycerze Kolumba od 130 lat w sposób szczególny wspierają Kościół i posługę następcy św. Piotra. Działają najprężniej w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Środkowej, Karaibach, Filipinach i w Polsce.

Rycerzem Kolumba może zostać: mężczyzna, który ukończył 18 lat, jest głęboko wierzącym i praktykującym członkiem Kościoła rzymskokatolickiego, czuje wewnętrzną potrzebę pomocy bliźnim i pogłębiania swojej wiary, zostanie zaproszony przez innego Rycerza lub dostarczy zaświadczenie od proboszcza swojej parafii potwierdzające, że jest praktykującym katolikiem i podda się rozmowie kwalifikacyjnej z kapelanem Zakonu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Trzej biskupi w gronie Rycerzy Kolumba
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.