Trzeźwa matka to kochająca matka

Trzeźwa matka to kochająca matka
(fot. david salafia / flickr.com)
KAI / slo

Trzeźwa matka to kochająca matka - przekonywała psycholog Dominika Skupińska-Fila, która uczestniczyła w zjeździe środowisk trzeźwościowych z Radomia i okolicznych gmin. Spotkanie, które przebiegało pod hasłem "Żyjemy bez alkoholu", odbyło się 2 sierpnia w parafii Miłosierdzia Bożego w Radomiu.

Dominika Skupińska-Fila podkreślała, że rola rodziny jest niezwykle ważna w utrzymywaniu trzeźwości, zaś rola matki jest najważniejsza w życiu dorastającego dziecka.

DEON.PL POLECA
- Dlatego modne powinno stać się sformułowanie, że trzeźwa matka to kochająca matka. Tymczasem wyniki badań wskazują, że pomiędzy 19. a 29. rokiem życia, a więc w czasie prokreacji kobiety sięgają 6 razy więcej po alkohol niż to było jeszcze kilka lat temu. Jest zdecydowanie większe zagrożenie dla przyszłych matek, bowiem każda ilość alkoholu powoduje nieodwracalne szkody w zdrowiu fizycznym i psychicznym dziecka - mówiła psycholog. Według badań z 2013 roku, najbardziej zagrożone uzależnieniem są obecnie kobiety młode, wykształcone, dobrze sytuowane, mieszkanki dużych miast.

Ks. Mirosław Kszczot, diecezjalny duszpasterz trzeźwości powiedział, że jest wiele możliwości w walce o trzeźwe życie. - Nadzieją są grupy, czy wspólnoty gromadzące się przy parafiach czy organizacjach świeckich. - Dzisiaj właśnie pokazujemy jak wiele osób działa na rzecz trzeźwości - powiedział ks. Kszczot.

Organizatorem spotkania była pan Dariusz, który od 6 lat jest trzeźwiejącym alkoholikiem. - Można się bawić bez alkoholu, przekonałem się o tym, kiedy zerwałem z nałogiem. To nie ja, lecz bliscy powiedzieli, że mam problem. W moim życiu nastąpił wielki przełom, kiedy wstąpiłem do grupy anonimowych alkoholików. Dzisiaj jestem wolnym człowiekiem, żyję i cieszę się z życia - powiedział pan Darek.

W spotkaniu uczestniczył Andrzej Sowa, wiceprezes Stowarzyszenia Klubu Wzajemnej Pomocy Victoria w Radomiu. Mówi, że coraz częściej przychodzą do klubu młode kobiety w wieku ok. 30 lat i proszą o wsparcie dla swoich mężów, którzy mają problem z nadużywaniem alkoholu. - Stawiamy na działalność rodzinną.

Chcemy, by rodzina wspólnie pokonywała problemy - powiedział działacz trzeźwości. Dodał, że klub nie zapomina też o dzieciach. Mówi, że one są bardzo poszkodowane w rodzinie uzależnionej. - Tutaj uczą się przebywania razem z rodzicami, nawiązują bliższe więzi, poznają świat i zabawy bez alkoholu - dodał Andrzej Sowa.

W programie spotkania była Msza św. w kościele Miłosierdzia Bożego, spotkanie z psychologiem Dominiką Skupińską-Fila "Kochająca matka zawsze trzeźwa" oraz z Jurkiem, który żyje 25 lat bez alkoholu. Była też prezentacja Klubu Abstynentów Wzajemnej Pomocy Victoria i Wspólnoty Przyjaciół Przenajświętszej Krwi. Całość zakończyła się zabawą taneczną.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trzeźwa matka to kochająca matka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.