Trzy miesiące aresztu dla księdza, który potrącił nastolatkę i uciekł z miejsca wypadku

Trzy miesiące aresztu dla księdza, który potrącił nastolatkę i uciekł z miejsca wypadku
fot. Sylwester Górski/Wikipedia
6 miesięcy temu
eostroleka.pl/mł

Potrącił szesnastolatkę i uciekł z miejsca wypadku. Prokuratura postawiła zarzuty ks. Mirosławowi Teofilakowi, wieloletniemu proboszczowi parafii w Krysiakach. Aresztowany duchowny wydał oświadczenie, w którym przyznał się do winy, przeprosił poszkodowaną i jej rodzinę oraz zapewnił o swojej współpracy z prokuraturą.

Jak podaje portal eostroleka.pl, 13 marca br. został aresztowany ks. Mirosław Teofilak, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Krysiakach, w diecezji łomżyńskiej. Aresztowanie to skutek kilkunastodniowych poszukiwań sprawcy wypadku drogowego, do którego doszło 28 lutego w Dudach Puszczańskich.

O trzymiesięcznym areszcie zapobiegawczym zdecydował Sąd Rejonowy w Ostrołęce, przychylając się do wniosku miejscowej prokuratury. Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce postawiła księdzu dwa zarzuty: nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem ciężkich obrażeń ciała u małoletniej pieszej, połączony z ucieczką z miejsca zdarzenia. Drugi czyn to nieudzielenie pomocy osobie poszkodowanej w wypadku drogowym.

Stan ciężki, obecnie bez zagrożenia życia

Ks. Mirosław Teofilak został zatrzymany w czwartek, 11 marca. 12 marca w Prokuraturze Rejonowej w Ostrołęce złożył obszerne wyjaśnienia i częściowo przyznał się do stawianych zarzutów.

- W wyniku [wypadku - przyp.red.] doszło do obrażeń ciała, które spowodowały u pokrzywdzonej chorobę realnie zagrażającą życiu. Były to krwiaki, m.in. głowy, na udach, liczne otarcia naskórka, ostry krwiak podtwardówkowy na płacie czołowym, skroniowym i ciemieniowym prawym, który skutkował uciskiem na strukturę mózgowia – poinformowała Elżbieta Łukasiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

Obecnie życie poszkodowanej nastolatki nie jest zagrożone. 

Ksiądz przeprasza i zapewnia o współpracy z prokuraturą

W sobotę, 13 marca aresztowany ksiądz za pośrednictwem swojego adwokata, Bartosza Pawełczyka, przekazał portalowi eostroleka.pl swoje oświadczenie. Wyraził też zgodę na publikację swojego pełnego imienia i nazwiska, a także publicznie przeprosił poszkodowaną i jej rodzinę. Oto pełna treść oświadczenia:

„Ja, ks. Mirosław Teofilak – Proboszcz Parafii Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Krysiakach, oświadczam, iż wyrażam zgodę na upublicznienie wizerunku oraz pełnego nazwiska w przekazie medialnym w związku z trwającym postępowaniem przygotowawczym. Jednocześnie potwierdzam, iż usłyszałem zarzut wynikający z art. 177 § 2 kk w zw. z art. 178 § 1 kk oraz art. 162 § 1 kk – złożyłem obszerne wyjaśnienia oraz przyznałem się do popełnienia najpoważniejszego z zarzucanych czynów.

Wyrażam najwyższe ubolewanie w związku z zaistniałym nieszczęśliwym zdarzeniem, które miało charakter nieumyślny. Równocześnie chciałbym po raz kolejny przeprosić pokrzywdzoną, a także jej całą rodzinę – za wszelkie cierpienia, których doznają, a także wyrażam głęboki żal z powodu tragicznych skutków tegoż zdarzenia. Zapewniam, iż dołożę wszelkich starań aby naprawić wyrządzone krzywdy, a także mając na uwadze dobro toczącego się postępowania deklaruję gotowość pełnej współpracy w ustaleniu wszystkich okoliczności związanych z zaistniałym wypadkiem drogowym.”

Kuria łomżyńska: ufamy, że sprawa zostanie sprawiedliwie osądzona

O komentarz do sprawy poprosiliśmy rzecznika łomżyńskiej kurii diecezjalnej ks. Jana Krupkę.

„Z ubolewaniem przyjęliśmy informację o wypadku drogowym, w którym ucierpiała 16-letnia dziewczyna” – napisał rzecznik kurii w przygotowanym dla Deonu oświadczeniu. „Pozytywnie przyjęte zostało oświadczenie ks. Mirosława Teofilaka, kapłana diecezji łomżyńskiej, opublikowane w mediach, w którym wyraża swoje ubolewanie z powodu tego zdarzenia oraz gotowość współpracy dla wyjaśnienia wszystkich okoliczności wypadku i zapewnia o gotowości dołożenia starań celem naprawienia wyrządzonych krzywd. Ufamy, że sprawa zostanie wnikliwie rozpoznana i sprawiedliwie osądzona przez wymiar sprawiedliwości.”

Ks. Mirosław Teofilak jest jednym z 535 kapłanów posługujących w diecezji łomżyńskiej. Od 2003 roku jest proboszczem parafii pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Krysiakach, wcześniej był wikariuszem w parafiach w Myszyńcu i Ostrowi Mazowieckiej. Jak podał rzecznik kurii ks. Krupka, dla zapewnienia opieki duszpasterskiej dla wspólnoty wiernych parafii w Krysiakach, biskup łomżyński wyznaczył administratora, który będzie pełnił funkcję do momentu podjęcia innych decyzji.

Źródło: eostroleka.pl/mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Robert DeGrandis SSJ
5,50 zł

Przebaczenie jest zobowiązaniem trwającym całe życie.

Modlitwa przebaczenia obejmuje osoby i wydarzenia z naszego życia, z którymi związały nas bolesne wspomnienia. Jej odmawianie pomoże nam doświadczyć przemiany w relacjach z innymi ludźmi lub ulgi w...

Skomentuj artykuł

Trzy miesiące aresztu dla księdza, który potrącił nastolatkę i uciekł z miejsca wypadku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.