Turcja domaga się zwrotu relikwii św. Mikołaja

Turcja domaga się zwrotu relikwii św. Mikołaja
Św. Mikołaj i jego żywot Koniec XV, początek XVI wieku. Polska / pl.wikipedia.org
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / mh

Turcja chciałaby z powrotem relikwie św. Mikołaja. Doczesne szczątki biskupa Miry przechowywane są w Bari na południu Włoch, dokąd trafiły po podbiciu jego stolicy biskupiej przez muzułmanów. Od kilku lat tureckie władze próbują je rewindykować jako swoje "dobra kultury". Czyniono w tej sprawie bezskuteczne naciski na włoskie władze. Tym razem jednak zwrócono się do Watykanu.

Autorem petycji opublikowanej przed Bożym Narodzeniem jest turecki archeolog Nezvat Çelik, prowadzący badania w rejonie Miry i Andriake. Ton jego wypowiedzi wydaje się jednak zgodny z wcześniejszymi apelami tamtejszego ministerstwa kultury i turystyki. Realizuje ono projekt "repatriacji" starożytnych pamiątek, jakie trafiły w różne części świata w poprzednich epokach. Z kolei w Antalyi planowane jest otwarcie muzeum poświęconego cywilizacji licyjskiej, a w ramach ekspozycji przewidziane jest miejsce dla znalezisk z Miry. Wśród nich miałyby spocząć kości św. Mikołaja.

Nie wiadomo, czy i jak zareaguje Stolica Apostolska na ten pomysł. Kościelna odpowiedź na tureckie roszczenia sprzed dwóch lat brzmiała: "Relikwie św. Mikołaja to nie dobra kultury, lecz religii. Nie są one przeznaczone do oglądania w muzeum, lecz powinno się im oddawać cześć".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Turcja domaga się zwrotu relikwii św. Mikołaja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.