Turcja: wbrew oczekiwaniom Konstantynopol nie podjął decyzji w sprawie autokefalii na Ukrainie

Turcja: wbrew oczekiwaniom Konstantynopol nie podjął decyzji w sprawie autokefalii na Ukrainie
(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

Mimo wielkich oczekiwań Święty i Uświęcony Synod Patriarchatu Konstantynopola, który 29 listopada zakończył w Stambule swe posiedzenie, nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie udzielenia autokefalii prawosławiu na Ukrainie.

Krótki, trzypunktowy komunikat, ogłoszony na zakończenie jego 3-dniowych obrad, stwierdza jedynie w ostatnim punkcie, że "w kontekście podjętej wcześniej decyzji o udzieleniu autokefalii i uprzedzając wydanie tomosu (...) w tej sprawie", Synod zatwierdził statut założycielski Kościoła ukraińskiego.

Dokument po posiedzeniu podkreśla, że członkowie Synodu omówili wszystkie zaplanowane tematy i podjęli względem nich stosowne uchwały. W punkcie a) wspomniano, że - zgodnie z zaleceniami Jego Świątobliwości patriarchy ekumenicznego Bartłomieja - "w ramach jego odpowiedzialności kanonicznej" Święty i Uświęcony Synod "zreorganizował status Egzarchatu dla Parafii Prawosławnych Tradycji Rosyjskiej w Europie Zachodniej, powierzając jego wiernych hierarchom Tronu Patriarszego w Europie".

Punkt b) wspomina o jednogłośnej zgodzie na wpisanie do zestawu świętych prawosławnych "czcigodnego Jana z Valamo (1873-1958) oraz świętego męczennika i wyznawcy Jana z Ilomantsi (1848-1918)". Obaj żyli i działali na terenie Fińskiego Kościoła Prawosławnego, mającego status autonomiczny, którego Kościołem macierzystym jest Patriarchat Konstantynopola.

I wreszcie w punkcie c) napisano: "W kontekście podjętej wcześniej przez Patriarchat Ekumeniczny decyzji o udzieleniu autokefalii Kościołowi na Ukrainie oraz uprzedzając wydanie Tomosu Patriarszego i Synodalnego, Święty i Uświęcony Synod zatwierdził Statut Założycielski Kościoła na Ukrainie".

Ponadto na zakończenie obrad patriarcha i metropolita Wriouli - Pantelejmon, w imieniu Synodu, złożyli wszystkim życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Turcja: wbrew oczekiwaniom Konstantynopol nie podjął decyzji w sprawie autokefalii na Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.