Tygodnik "Niedziela" w nowej szacie graficznej

PAP / slo

"Niedziela", jeden z najbardziej znanych i liczących się tygodników katolickich w Polsce, od jutra będzie się ukazywał w nowym formacie i w nowej szacie graficznej. Odmieniona "Niedziela" ukaże się z numerem 3 z datą 15 stycznia 2012 r.

"W ciągu moich ponad 30 lat pracy jako redaktora naczelnego "Niedzieli" było wiele różnych zmian. Przyszły również teraz nowe możliwości techniczne. Chodzi o to, by lepiej się czytało nasz tygodnik" - mówi KAI ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny tygodnika katolickiego "Niedziela". "Czytelnik musi wziąć do rąk pismo dobre i ciekawe" - kontynuuje ks. Skubiś.

Redaktor naczelny "Niedzieli" podkreśla, że w odnowionym tygodniku nowe miejsce znajdzie problematyka religijna, ale także rodzinna. W piśmie nie zabraknie oczywiście komentarzy do bieżących wydarzeń w życiu społecznym i w życiu Kościoła. - Do młodych ludzi zwracamy się w sposób szczególny z "Niedzielą Młodych" - podkreśla ks. Skubiś.

Pierwszy numer tygodnika katolickiego "Niedziela" ukazał się 4 kwietnia 1926 r.

DEON.PL POLECA

Tygodnik został powołany niedługo po tym jak papież Pius XI bullą "Vixdum Poloniae unitas" z 28 października 1925 r. powołał do istnienia diecezję częstochowską. Jej pierwszym biskupem został ks. Teodor Filip Kubina (1880-1951), działacz społeczny, popularyzator Akcji Katolickiej, publicysta, redaktor "Gościa Niedzielnego". Jedną z pierwszych decyzji bp. Kubiny było powołanie tygodnika katolickiego. Funkcję pierwszego redaktora "Niedzieli" bp Kubina powierzył ks. Wojciechowi Mondremu, który był redaktorem naczelnym "Niedzieli" w latach 1926-37.

W historii pisma redaktorami naczelnymi "Niedzieli" byli: ks. Wojciech Mondry (1926-37), ks. Stanisław Gałązka (1937-39), ks. Antoni Marchewka (1945-53). Aktualnie redaktorem naczelnym "Niedzieli" jest od 1981 r. ks. inf. Ireneusz Skubiś.

W ciągu ponad 85 lat istnienia "Niedziela" była zmuszona trzykrotnie zawiesić swoją działalność: w okresie II wojny światowej (1939-45), w okresie PRL (1953-81) oraz w stanie wojennym (grudzień 1981).

"Niedziela" wydaje dwumiesięcznik dla dzieci "Moje Pismo Tęcza" z dodatkiem pedagogicznym, książkami i zeszytami. Wydaje dodatek dla młodzieży "Niedzielę Młodych" oraz dla ludzi starszych "Nie tylko dla seniora". Wśród 287 pozycji wydawniczych w Bibliotece "Niedzieli" znajdują się dysertacje naukowe, dokumenty Kościoła, a także książki popularnonaukowe oraz literatura piękna. Ogromnym powodzeniem ciszą się specjalne dodatki, wydawane z okazji świąt i ważnych wydarzeń w Kościele, Polsce i świecie.

"Niedziela" jest nie tylko redakcją prasową, ale również radiową, telewizyjną i oczywiście internetową. Programy nagrywane przez Studio Radiowe "Niedzieli" emitowane są w kilkunastu innych katolickich rozgłośniach radiowych. Studio telewizyjne przygotowuje co tydzień prezentację najnowszego numeru "Niedzieli" dla sieci telewizji kablowych w Polsce. Programy nagrywane przez nasze studio emitowane są m. in. w programie katolickim Telewizji Polskiej i Telewizji Trwam.

Tygodnik był jednym z pierwszych w Polsce czasopism katolickich obecnych w internecie. Strona www.niedziela.pl pojawiła się w 1997 roku, czyli niespełna rok po powstaniu pierwszego w naszym kraju katolickiego portalu mateusz.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tygodnik "Niedziela" w nowej szacie graficznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.