Tysiące osób na Misterium Męki Pańskiej

Tysiące osób na Misterium Męki Pańskiej
(fot. W.Ulman OFMConv / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons)
KAI / slo

W Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla odbyło się Misterium Męki Pańskiej, odprawiane tu od 20 lat. W biblijne postacie wcieliło się blisko 50 aktorów, a wraz z nimi drogę krzyżową wiodącą przez las, przeszło kilka tysięcy pielgrzymów.

Anna Dryniak przyznaje, że jeszcze w niedzielę rano wiele wskazywało, ze nie uda jej się przyjechać do kalwarii. Stało się jednak inaczej. - Właśnie sobie uświadomiłam, że kończy się kolejny Wielki Post w moim życiu i kolejny raz Pan Jezus umiera za mnie. Dwa dni temu oglądałam film "Bóg nie umarł" i dociera do mnie, że Bóg nigdy nie umarł. Trudno to zrozumieć, trzeba to zobaczyć i poczuć - powiedziała.

Pierwsze misterium na dróżkach kalwaryjskich zorganizowano w 1995 r. Od lat cieszy się ono ogromną popularnością. Inscenizacja przedstawia ostatnie sceny z życia Jezusa od ostatniej wieczerzy po śmierć na krzyżu. W biblijne postacie wcielają się mieszkańcy okolicznych miejscowości. Nad przebiegiem czuwają franciszkanie konwentualni, którzy w Kalwarii Pacławskiej mają swój klasztor. Trasa przemarszu wiedzie stromą drogą, która prowadzi przez polany i las. Wraz z aktorami pokonują ją pielgrzymi.

- Już za tydzień będziemy radośnie śpiewać Alleluja, a wydarzenia Golgoty odejdą w cień. Ale doskonale wiemy, że te wydarzenia są w nas obecne. każdy z nas może być Weroniką, Szymonem, ale może być też członkiem tłumu, który woła: ukrzyżuj albo rzymskim legionistą, który popycha - powiedział o. Piotr Reizner, kustosz Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Kolejna okazja uczestniczenia w misterium w Kalwarii Pacławskiej nadarzy się w Wielki Piątek w samo południe. Po jego zakończeniu, o godz. 16.00 rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tysiące osób na Misterium Męki Pańskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.