Ukraina: Kard. Ryś wygłosił ważne rekolekcje dla Synodu Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego
W chrześcijaństwie nie można szukać odpowiedzi na tematy dotyczące wiary i Kościoła, jeśli się nie wysłucha Kerygmatu - mówił Kardynał Ryś do biskupów należących do Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Na spotkaniu w Ukrainie biskupi modlili się wspólnie i wysłuchali rekolekcji łódzkiego metropolity.
W dniach 2-4 lipca tego roku, kard. Ryś przebywał w Ukrainie, gdzie prowadził rekolekcje dla biskupów należących do Synodu Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego. W spotkaniu uczestniczyli biskupi, którzy przybyli na Synod z całego świata.
W wypowiedzi dla mediów Kościoła Greckokatolickiego kard. Ryś zaznaczył, że ucieszył się na samą myśl wyjazdu do Ukrainy. Zaznaczył, że trudno było odmówić biskupom przewodzącym Kościołowi w stanie wojny i pomagającym cierpiącym ludziom, dlatego zgodził się na prośbę o poprowadzenie rekolekcji. - W moim domu od dwóch lat mieszkają dwie rodziny. Staramy się być blisko. I to jest kolejna szansa, aby być blisko tego Kościoła, tego ludu - mówił kardynał.
O czym mówił Kardynał?
Głównym tematem wygłoszonych przez kardynała rekolekcji był Kerygmat - to głoszenie oparte o fundamentalne prawdy wiary. "W pierwszej chwili ktoś może pomyśleć, że jest to dość śmiała prośba: o ogłoszenie kerygmatu biskupom. I w ogóle, czy wypada głosić Kerygmat biskupom? Jest prawdopodobne, że tak: każdy człowiek potrzebuje Kerygmatu, Dobrej Nowiny, nieustannie i zawsze" – tłumaczy kardynał Ryś.
- Rozumiem, że Wielki Synod Biskupów rozważa sprawy ważne, trudne, i czy można zacząć szukać odpowiedzi na te pytania, nie wsłuchując się w Kerygmat? Każda odpowiedź, coraz bardziej konkretna i szczegółowa, musi wynikać z Kerygmatu, a nie z innych, w każdym razie ograniczonych, ludzkich sądów i myślenia - zauważył hierarcha.
- W chrześcijaństwie nie można szukać odpowiedzi na tematy dotyczące wiary i Kościoła, jeśli się nie wysłucha Kerygmatu. Każda odpowiedź, nawet najbardziej detaliczna, musi być wyprowadzona z Kerygmatu, bo inaczej jest wyprowadzona z jakiegoś takiego zdroworozsądkowego myślenia i to nie jest dobre! W Kościele czasem kierujemy się takimi „duszpasterskimi racjami”, które nie są ani duszpasterskie, ani nie są racjami. Racje są wtedy, kiedy są wyprowadzone z Kerygmatu! - mówił rekolekcjonista.
Kościół w Ukrainie
Ukraiński Kościół Greckokatolicki pozostaje w pełnej komunii ze Stolicą Apostolską i stanowi część Kościoła Katolickiego. To trzeci co do wielkości kościół partykularny w Kościele katolickim zaraz po Kościele łacińskim i syromalabarskim. Ukraińskiemu Kościołowi Greckokatolickiemu przewodniczy arcybiskup większy Światosław Szewczuk.
Jak podają źródła Ukraińskiej Cerkwii Grekokatolickiej - Ukraiński Kościół Greckokatolicki jest drugim co do wielkości Kościołem Katolickim Wschodnim na świecie. W 2022 r. miał około 4,2 miliona członków. Na Ukrainie Cerkiew Grekokatolicka jest drugą co do wielkości organizacją religijną pod względem liczby wspólnot w Kościele Katolickim. Ukraiński Kościół Greckokatolicki ma trzecią co do wielkości liczbę wiernych wśród ludności Ukrainy po Ukraińskim Kościele Prawosławnym (Patriarchat Moskiewski) i Kościele Prawosławnym Ukrainy.
Źródło: KAI / aw
Skomentuj artykuł