Ukraina: niedziela dniem modlitwy za ojczyznę

Ukraina: niedziela dniem modlitwy za ojczyznę
(fot. Ivan Bandura / Flickr CC by 2.0)
5 lat temu
KAI / mm

Wieczorem 23 stycznia Konferencja Episkopatu Ukrainy obrządku łacińskiego wystosowała komunikat z powodu zaostrzenia sytuacji w stolicy kraju. Najbliższa niedziela, tj. 26 stycznia, została ogłoszona kolejnym dniem modlitwy a następujący po niej poniedziałek dniem postu w intencji ojczyzny.

"Z wielkim niepokojem spoglądamy w stronę Kijowa, zadając pytanie - jak i kiedy skończy się społeczny protest i jaką on zrodzi Ukrainę? - napisali biskupi. - Odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Ze strony Władzy i Opozycji słyszymy różne scenariusze i ocenę faktów. Widzimy również, że cierpliwość i pokojowe trwanie osiągają swój punkt szczytowy. Dochodzą wiadomości o ofiarach, już nie tylko rannych ale i zabitych, co napawa nas wszystkich smutkiem i ogromnym bólem".

Śledząc na bieżąco wydarzenia, hierarchowie przypomnieli biblijny opis tragedii jaka dotknęła pierwszych ludzi, Adama i Ewy oraz ich synów Kaina i Abla. "Ten biblijny opis niech będzie pierwszym przesłaniem, jakie dzisiaj kierujemy do wszystkich - ostrzegli biskupi. - Niech nikt nie nosi na swoich rękach brzemienia zbrodni kainowej. Ona nie jest dobrym fundamentem, na którym można budować dobrobyt państwa i jego obywateli. Za nią bowiem stoi ból i rozpacz, które pozostawiają po sobie trwałe blizny - świadectwa niesprawiedliwości".

Przywołano też słowa papieża Franciszka, który odnosząc się do wielu konfliktów, jakie istnieją na świecie mówił: "Drodzy bracia i siostry, chciałbym wyrazić krzyk, wznoszący się z rosnącym niepokojem z każdego zakątka ziemi, z każdego narodu, z serca każdego człowieka, z jednej wielkiej rodziny, jaką jest ludzkość: jest to wołanie o pokój! To jest wołanie z mocą: chcemy świata pokojowego, chcemy być ludźmi pokoju, chcemy, aby w tym naszym społeczeństwie, dręczonym podziałami i konfliktami, zapanował pokój; nigdy więcej wojny! Pokój jest zbyt cennym darem - trzeba go szerzyć i chronić".

"Słowa papieża niech dzisiaj obiegną całą Ukrainę i będą usłyszane przez tych, którzy mogą zachować pokój - zaznaczyli biskupi. - To właśnie do nich dzisiaj wołamy, jako społeczność Kościoła, której zależy na zachowaniu ładu i porządku, sprawiedliwości i pokoju. Jesteśmy jedną wielką rodziną, dla której te wartości nie są obojętne, a nawet są pryncypialne w codziennym życiu".

Episkopat Ukrainy wezwał wszystkich wierzących w Chrystusa do podjęcia kolejnego dnia modlitwy i postu dla zachowania pokoju w Ukrainie. "Niech nasza modlitwa obejmie tych, którzy zginęli i ich rodziny. Pamiętajmy o rannych i tych, co niosą im pomoc. Stańmy z modlitwą blisko tych, którzy zabiegają o godne i uczciwe życie każdego obywatela naszego państwa. Dniem modlitwy niech będzie dzisiejsza niedziela, tj. 26 stycznia 2014 r., a dniem postu następujący po niej poniedziałek 27 stycznia 2014 r. Z wiarą i nadzieją w sercu podejmijmy to zobowiązanie, pamiętając o słowach Pana Jezusa: "Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam." (Mt 7,7)" - zaznaczono w Komunikacie Konferencji Episkopatu Ukrainy, który zostanie odczytany we wszystkich kościołach Ukrainy na początku każdej mszy świętej w niedzielę 26 stycznia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina: niedziela dniem modlitwy za ojczyznę
Komentarze (2)
D
Daria
24 stycznia 2014, 23:11
TAK!
P
patii
24 stycznia 2014, 13:18
Może również w Polsce powinniśmy podkreślić łącznośc z narodem ukr. w najbliższą niedzielę?

Skomentuj artykuł

Ukraina: niedziela dniem modlitwy za ojczyznę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.