Ukraina: w Kijowie trwa maraton czytania Biblii. Przeczyta ją około 350 lektorów

Ukraina: w Kijowie trwa maraton czytania Biblii. Przeczyta ją około 350 lektorów
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

W ramach obchodów 1030. rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej w stolicy Ukrainy trwa Narodowe Czytanie Biblii. Biorą w nim udział zarówno zwierzchnicy i wysokiej rangi przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, jak i księża i pojedynczy wierni świeccy.

Organizatorem wydarzenia, które rozpoczęło się wczoraj, a zakończy 8 lipca, jest Ukraińskie Towarzystwo Biblijne, które ogłosiło rok bieżący Rokiem Biblii. Pismo Święte jest czytane na zadaszonym podwyższeniu na Placu Sofijskim w samym centrum miasta.

Przez cały ten czas całą Biblię przeczyta głośno, bez przerw, około 350 lektorów. Są wśród nich głowy Kościołów i duchowni, czołowi działacze kultury, nauki i społeczni, przedstawiciele władz i goście z zagranicy. Księgi święte są czytane w różnych językach: ukraińskim, rosyjskim, klasycznym hebrajskim, greckim, starosłowiańskim i po łacinie, jak również w wielu językach współczesnych, co ma ukazywać powszechny zasięg, integralność i niezmienność Słowa Bożego.

Jednym z uczestników akcji był zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk. Pozdrowił on zebranych z okazji rozpoczętego obecne Roku Słowa Bożego, który - jak podkreślił - "nieprzypadkowo zbiega się z jubileuszem chrztu Rusi-Ukrainy". Zwrócił uwagę, że ten maraton biblijny jest "szczególną chwilą jedności - duchowieństwa i wiernych różnych wyznań i wszystkich mieszkańców Ukrainy wokół Słowa Bożego".

Przypomniał za św. Pawłem Apostołem, że Słowo to, Ewangelia "jest siłą Bożą dla zbawienia każdego, kto wierzy" i życzył, aby to "wspólne czytanie i słuchanie, a zatem także wspólne wypełnianie Słowa Bożego w naszym życiu stało się chwilą naszej jedności ogólnonarodowej". - Mów, Panie, bo sługa Twój słucha - zacytował na zakończenie fragment biblijny arcybiskup większy, po czym odczytał (a właściwie odśpiewał) fragment Księgi Rodzaju, mówiący o stworzeniu człowieka.

Maraton biblijny został zgłoszony do Krajowego Rejestru Rekordów Ukrainy jako najbardziej masowe i najdłuższe wydarzenie w zakresie głośnego czytania tekstów literackich w tym kraju.

W czasie akcji zostanie również przedstawiony ogólnonarodowy projekt charytatywny "Słowo miłości dla ciężko chorych dzieci", mający za zadanie dodanie otuchy i wsparcia młodym duszom, które mężnie zmagają się z bolesnymi niedomaganiami i ich rodzinom. Z myślą o najmłodszych będą wydrukowane specjalne ilustrowane biblijne wydania dziecięce i każdy chętny będzie mógł wspomóc ten projekt.

Główny pomysłodawca i organizator całego przedsięwzięcia - Ukraińskie Towarzystwo Biblijne jest międzywyznaniową organizacją chrześcijańską, której celem jest tłumaczenie, drukowanie i rozpowszechnianie Pisma Świętego zarówno po ukraińsku, jak i w językach mniejszości narodowych zamieszkujących ten kraj. Obecnie skupia ono 19 Kościołów prawosławnych, katolickich (dwóch obrządków) i protestanckich oraz Wydział Religioznawstwa Instytutu Filozofii im. G. Skoworody Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.

Towarzystwo wchodzi w skład Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych oraz należy do Zjednoczonych Towarzystw Biblijnych - organizacji międzynarodowej, mającej swe przedstawicielstwa w ponad 200 krajach i terytoriach na całym świecie. W ciągu przeszło 20 lat swego istnienia rozprowadziło ono przeszło 12 mln egzemplarzy Pisma Świętego i innej literatury.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina: w Kijowie trwa maraton czytania Biblii. Przeczyta ją około 350 lektorów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.