Ukraina zmienia daty niektórych świąt religijnych

Ukraina zmienia daty niektórych świąt religijnych
Fot. rglinsky / depositphotos.com

Na Ukrainie Boże Narodzenie jako dzień wolny od pracy będzie obchodzone zgodnie z kalendarzem gregoriańskim – a więc 25 grudnia – wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Wołodymira Zełenskiego.

Oprócz przesunięcia daty Bożego Narodzenia wprowadzono też inne zmiany:

1 października (zamiast 14 października) obchodzony będzie Dzień Obrońców i Dzień Wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny. Dzień Ukraińskiej Państwowości będzie obchodzony 15 lipca (zamiast 28 lipca). W nocie wyjaśniającej do dokumentu, którego autorem jest prezydent Zełenski, stwierdzono, że celem tej zmiany jest odrzucenie dziedzictwa rosyjskiego.

Wcześniej Ukraiński Kościół Greckokatolicki i związany z Konstantynopolem Prawosławny Kościół Ukrainy postanowiły przejść na nowy kalendarz juliański od 1 września 2023 roku. Boże Narodzenie będzie obchodzone 25 grudnia zamiast 7 stycznia. Dzień Świętego Mikołaja - 6 grudnia zamiast 19 grudnia, a uroczystość Trzech Króli - 6 stycznia zamiast 18 stycznia. Jednocześnie data Wielkanocy i niektórych innych świąt nie ulegnie zmianie.

Ukraina znajdowała się pod duchowym przywództwem Moskwy od co najmniej XVII wieku, ale część ukraińskiego prawosławia zerwała z Moskwą w 2019 r. w związku z aneksją Krymu przez Rosję i wsparciem dla separatystów na wschodzie kraju. Utworzono wówczas związany z Konstantynopolem Prawosławny Kościół Ukrainy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Skomentuj artykuł

Ukraina zmienia daty niektórych świąt religijnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.