Abp Ryś obejrzał ulubiony obraz papieża. Przedstawia Boga "rodzącego świat"

Abp Ryś obejrzał ulubiony obraz papieża. Przedstawia Boga "rodzącego świat"
Abp Ryś podczas spotkania z papieżem obejrzał jego ulubiony obraz (fot. ks. Paweł Kłys / archidiecezja.lodz.pl)
rp.pl / tk

Abp Grzegorz Ryś w rozmowie z "Plusem Minusem" opowiedział o swoim niedawnym spotkaniu z Franciszkiem. Miało ono miejsce przy okazji prywatnej audiencji u papieża uczestników III stopnia oazy z archidiecezji łódzkiej. Kardynał - nominat przyznał, że Franciszek pokazał mu swój ulubiony obraz.

- Ojciec Święty przywitał mnie słowem "eminenza". Ja się uśmiechnąłem, pocałowałem go w rękę. Podziękowałem. Nie było potrzeby dłuższej wymiany myśli. Spytał tylko, czy na pewno będę obecny na synodzie. Powiedziałem, że tak - powiedział o spotkaniu z papieżem abp Ryś.

Abp Ryś obejrzał ulubiony obraz papieża

- Kiedyśmy się żegnali, pokazał mi jeden ze swoich ulubionych obrazów. [To] stworzenie świata – ukazane jako poród - wyznał metropolita łódzki.

Abp Grzegorz Ryś dodał, że w pobliżu auli Pawła VI znajdują się jeszcze dwa bardzo współczesne obrazy ukazujące stworzenie świata. Jeden z nich przedstawia aniołów, którzy "nakręcają" za pomocą korb stworzony świat. Natomiast drugie dzieło - ulubiony obraz papieża Franciszka - przedstawia Boga rodzącego człowieka. - Jest tam malutki człowieczek urodzony z łona Pana Boga - powiedział abp Ryś.

DEON.PL POLECA

Abp Ryś o roli kobiet w Kościele

W rozmowie z "Plusem Minusem" metropolita łódzki mówił także o roli i powołaniu kobiet w Kościele. - (...) odpowiedź na pytanie o to, do czego jest powołana kobieta, jest prosta: Duch Święty ją wzywa, dając jej pewne uzdolnienia (mówiąc językiem św. Pawła: „charyzmaty, posługi i działania”). Obowiązkiem biskupa jest towarzyszyć tej osobie w ich rozeznaniu, potwierdzić, formować ku temu, wzmacniać. I posłać. Koniec - zaznaczył.

- Bez kobiet w sferze publicznej Kościół będzie bezduszny, bardzo jednostronny. Będzie wręcz dramatyczny. Kwestię kobiet troszkę właśnie sam przerabiam – też dzięki papieżowi Franciszkowi, który do Dykasterii ds. Biskupów zamianował ostatnio trzy kobiety. W gronie kardynałów, arcybiskupów i biskupów mamy dwie siostry zakonne i jedną panią świecką. Kiedy na zebraniach omawiamy kandydatury biskupów na konkretne miejsca w Kościele, ich głos jest niesłychanie ciekawy. I z reguły jednak trochę inny niż „nasz” – męski - stwierdził abp Ryś.

Źródło: rp.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Ryś obejrzał ulubiony obraz papieża. Przedstawia Boga "rodzącego świat"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.