Ukraiński biskup: dla nas Wielki Post rozpoczął się wraz z wojną

Ukraiński biskup: dla nas Wielki Post rozpoczął się wraz z wojną
fot. Maskacjusz TV / YouTube
KAI / pk

Wielkanoc na Ukrainie będzie w tym roku zupełnie inna niż dotychczas. Bp Witalij Skomarowski, ordynariusz diecezji łuckiej podkreśla, że oprócz pomocy materialnej Ukraińcy potrzebują modlitwy i powierzenia się Bogu.

- Wielu z nas zastanawia się, gdzie jest Bóg, czy nas nie opuścił. Odpowiedź znajdujemy w krzyżu Chrystusa, w opowieści o Bogu, który stał się człowiekiem i przyjął ludzkie okrucieństwo - wyjaśnia hierarcha.

Zwracając się do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej Papież Franciszek podkreślił, że w tym roku święta wielkanocne będą szczególne, bo przeżywane w kontekście wojny i wraz z uchodźcami z Ukrainy, którzy dołączyli do naszych rodzin. - Będzie to więc także okazja do wyrażenia wdzięczności Polakom, którzy przyjęli do swoich domów uchodźców. Okazane przez was serce wiele dla nas znaczy - powiedział Radiu Watykażskiemu bp Witalij Skomarowski.

- Dla nas Wielki Post zaczął się trochę wcześniej, nie w Środę Popielcową, ale wraz z wojną. Wiemy jednak, że czas postu ma swój kres i nadchodzi po nim Wielkanoc, na którą czekamy z nadzieją na pokój. Przeżywamy ten czas w różny sposób, w zależności od sytuacji: w wielu miejscach jest spokojniej, w innych toczą się walki i świętować jest o wiele trudniej. U nas na Wołyniu będziemy świętować tak jak zwykle. Różnica jest taka, że mamy teraz wśród nas wielu ludzi, którzy uciekli przed wojną, których domy zostały zrujnowane i którzy nie mają do czego wracać. Staramy się przy nich być, rozmawiać z nimi i pomagać jak możemy. Wierzymy, że wszystko jest w ręku Boga. Oczywiście wiele osób pyta: gdzie jest Bóg i czemu do tego dopuścił? To tajemnica, która przekracza nasze rozumienie, ale mamy wiarę i nadzieję, że w tym czasie okrutnych cierpień naszego narodu, Bóg jest blisko nas, bo On jest zawsze z tymi, którzy cierpią. Prosimy Go w Wielkim Tygodniu o siłę, abyśmy podołali tej próbie. To głębokie doświadczenie egzystencjalne i nie ma prostych odpowiedzi, ale wiara nas do nich przybliża i daje nam siłę pozwalająca na przetrwanie tych mrocznych czasów - powiedział papieskiej rozgłośni bp Witalij Skomarowski.

Źródło: KAI / pk

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Ukraiński biskup: dla nas Wielki Post rozpoczął się wraz z wojną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.