Ulicami 16 miast w Polsce przeszły marsze pod hasłem "Lubię ludzi". Ruszyła XVIII edycja Szlachetnej Paczki

Ulicami 16 miast w Polsce przeszły marsze pod hasłem "Lubię ludzi". Ruszyła XVIII edycja Szlachetnej Paczki
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
KAI / pk

W sobotę otwarto bazę rodzin, które można wesprzeć w ramach akcji Szlachetna Paczka. Ulicami 16 miast w Polsce przeszły marsze pod hasłem "Lubię ludzi", w trakcie których wolontariusze zachęcali do włączenia się w pomoc. W ten sposób zainaugurowano XVIII edycję akcji.

W sobotę rozpoczęła się XVIII edycja Szlachetnej Paczki, projektu Stowarzyszenia Wiosna, który inspiruje społeczeństwo do pomocy potrzebującym. Przygotować paczkę dla osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych, a także ubogich dzieci i rodzin można już za pośrednictwem strony internetowej szlachetnapaczka.pl. Akcja co roku łączy tysiące osób potrzebujących pomocy oraz darczyńców i wolontariuszy.

- Paczka umożliwia autentyczne spotkanie ludzi z różnych światów, biednych i bogatych, zagubionych i tych, którzy pomagają odnaleźć nadzieję - mówiła Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia Wiosna. - Daje możliwość takiego pomagania, które ma sens, bo inicjuje zmianę na lepsze. Ta zmiana zaczyna się od spotkania. Zatrzymujesz się, by popatrzeć na kogoś, kogo dotąd nie zauważałeś, i poznać jego historię - historię konkretnego człowieka, konkretnej rodziny. Historię trudności, ale i marzeń. Dzięki temu zmienia się nie tylko rodzina, która otrzymuje pomoc, ale i ci, którzy pomagają - podkreśliła.

W tegoroczną akcję jest zaangażowanych 14 tys. wolontariuszy w 700 rejonach w całej Polsce. Organizatorzy szacują, że w tym roku pomoc darczyńców otrzyma ok. 20 tys. rodzin. Przez ostatnich kilka tygodni w całej Polsce spotykali się z nimi wolontariusze. Poznawali ich historie i wspólnie z nimi określali, jaka pomoc da im szansę na trwałe wyjście z trudnej sytuacji i będzie dla nich impulsem do zmiany.

W pomoc co roku angażują się ludzie świata polityki i kultury. W poprzednich latach paczki dla potrzebujących przygotowali między innymi papież Franciszek, para prezydencka, polscy piłkarze, skoczkowie narciarscy, znani aktorzy i muzycy i politycy.

Ogólnopolski finał akcji odbędzie się w weekend 9-10 grudnia. Wtedy paczki przygotowane przez darczyńców trafią do potrzebujących.

Akcję Szlachetna Paczka organizuje od 2001 roku krakowskie stowarzyszenie Wiosna. Według organizatorów przez 18 lat w działania Paczki włączyło się blisko 4 mln osób, a łączna wartość pomocy materialnej, przekazanej ponad 150 tys. rodzin w potrzebie przekroczyła ćwierć miliarda złotych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ulicami 16 miast w Polsce przeszły marsze pod hasłem "Lubię ludzi". Ruszyła XVIII edycja Szlachetnej Paczki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.