UNICEF: najwięcej noworodków umiera w dniu narodzin. To milion dzieci rocznie

UNICEF: najwięcej noworodków umiera w dniu narodzin. To milion dzieci rocznie
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
KAI / pk

Każdego dnia na świecie umiera 7000 noworodków. Niemal 3000 z nich nie przeżyje pierwszej doby życia. UNICEF Polska rozpoczyna kampanię "Więcej niż dzień".

Jej celem jest zebranie środków na ratowanie zdrowia i życia noworodków oraz zapewnienie matkom odpowiedniej opieki okołoporodowej. Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/ratujedziecko i przekazując darowiznę.

Według danych UNICEF najwięcej noworodków umiera w dniu narodzin. To milion dzieci rocznie. Ponad 80% zgonów wśród noworodków jest spowodowanych przedwczesnym rozwiązaniem, powikłaniami przy porodzie czy infekcjami, takimi jak zapalenie płuc czy sepsa. Większości z tych zgonów potrafimy zapobiegać.

- Chcemy tym dzieciom podarować więcej niż dzień, więcej niż miesiąc, więcej niż samo przetrwanie - mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

- Chcemy im dostarczyć niezbędną pomoc i otoczyć opieką, aby mogły bezpiecznie przyjść na świat, rozwijać się, a w przyszłości w pełni wykorzystać swój potencjał. Liczymy na pomoc niezawodnych Darczyńców z Polski - dodaje Marek Krupiński.Dzieci urodzone w najbogatszych krajach mają nawet 50 razy większe szanse na przeżycie pierwszego miesiąca życia, niż dzieci w najuboższych regionach świata. Maluchy urodzone w Japonii, Islandii i Singapurze mają największe szanse na przeżycie, a w Pakistanie, Republice Środkowoafrykańskiej i w Afganistanie - najmniejsze.

Aby zniwelować tę różnicę niezbędny jest dostęp do czystej wody i środków dezynfekujących, lepszej opieki wykwalifikowanych lekarzy, położnych, pielęgniarek, a także wsparcie w karmieniu piersią w ciągu pierwszej godziny życia dziecka, bezpośredni kontakt noworodka ze skórą matki oraz odpowiednie żywienie. Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/ratujedziecko i przekazując darowiznę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

UNICEF: najwięcej noworodków umiera w dniu narodzin. To milion dzieci rocznie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.