USA: biskupi ganią Obamę za Afganistan

USA: biskupi ganią Obamę za Afganistan
Prezydent Barack Obama w drzwiach gabinetu owalnego w Białym Domu (fot. Pete Souza/whitehouse.gov)
Radio Watykańskie / drr

Amerykańscy biskupi z niepokojem śledzą rozwój sytuacji w Afganistanie i Pakistanie. Przedstawiciel episkopatu USA, bp Howard James Hubbard wysłał w tej sprawie list do Thomasa Donilona, doradcy prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego.

Przestrzega w nim Biały Dom przed nazbyt pochopnym opuszczeniem Afganistanu. Akcji wycofywania wojsk koalicji musi towarzyszyć budowanie społeczeństwa obywatelskiego – zaznaczył bp Hubbard. Podkreślił on ponadto, że również sytuacja w Pakistanie pozostawia wiele do życzenia.

Episkopat jest zaniepokojony narastającą nietolerancją względem mniejszości religijnych, czego świadectwem był barbarzyński mord Shahbaza Bhattiego, jedynego chrześcijanina w pakistańskim rządzie. Zginął on, przypomnijmy, za dążenie do uwolnienia Asii Bibi, pakistańskiej chrześcijanki, skazanej na śmierć za obronę własnej wiary, czym zdaniem sądu obraziła Mahometa.

Dodajmy, że stan Asii Bibi stale się pogarsza. Na skutek panującego w więzieniu brudu, zapadła ona ostatnio na trudną do zidentyfikowania chorobę. Organizacje praw człowieka zabiegają o wizytę lekarzy. Pomimo choroby pakistańska chrześcijanka nie przerwała wielkopostnego postu. Jak donoszą lokalne źródła, prowadzi też ona intensywne życie modlitewne i wciąż ma nadzieję na odzyskanie wolności, choć szanse na to są coraz mniejsze. Jej egzekucji domagają się bowiem nie tylko islamscy ekstremiści, lecz również ugrupowania uważane dotąd za umiarkowane.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: biskupi ganią Obamę za Afganistan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.