USA: chrześcijanie proszą Biały Dom o interwencję w Izraelu

USA: chrześcijanie proszą Biały Dom o interwencję w Izraelu
(fot. andrea izzotti/shutterstock)
KAI/ ed

Przedstawiciele Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w Stanach Zjednoczonych przesłali list do sekretarza stanu USA Mikea Pompeo.

Wyrazili w nim sprzeciw wobec izraelskiego projektu ustawy zezwalającej na konfiskatę kościelnego mienia. Liczą, że Biały Dom przekona Izrael, by zrezygnował z tych antychrześcijańskich inicjatyw.

Kampania przeciwko chrześcijanom w Ziemi Świętej? 

Kwestia sporna trwa od 2017 r., kiedy pojawił się projekt kontrowersyjnej ustawy. W lutym br. rząd przedstawił Kościołom rachunki na astronomiczne kwoty za zaległe podatki. Zwierzchnicy wspólnot, aby spłacić długi, zaczęli sprzedawać nieruchomości prywatnym inwestorom. Izrael zakwestionował prawo sprzedaży i przez ustawę, chce wystawione na sprzedaż dobra kościelne przejmować na swoją własność.

DEON.PL POLECA

Władze Kościołów w Jerozolimie uważają, że działania rządu są systematyczną kampanią przeciwko chrześcijanom w Ziemi Świętej, z rażącym naruszeniem ich wielowiekowego "status quo".

9 miesięcy temu zamknięto Bazylikę Grobu Pańskiego

Dziewięć miesięcy temu, na znak protestu zamknięto Bazylikę Grobu Pańskiego. Wówczas rząd Izraela zapowiedział, że będzie próbował razem z Kościołami w Ziemi Świętej dojść do porozumienia w sprawie drażliwych kwestii. Negocjacje miał prowadzić komitet pod przewodnictwem Tzachi Hanegbi, izraelskiego ministra ds. współpracy regionalnej. Jednak do dzisiaj nic się nie zmieniło.

Aby wyjść z impasu, liderzy chrześcijańscy w Stanach Zjednoczonych, zwrócili się z prośbą do przedstawiciela amerykańskiej administracji o współpracę z izraelskimi przywódcami. Przekazany list podpisali m.in. Antiocheńska Prawosławna Archidiecezja Północnej Ameryki, Ormiański Kościół Prawosławny, Kościół Episkopalny, Kościół Ewangelicko-Luterański w Ameryce i Kościół Prezbiteriański.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: chrześcijanie proszą Biały Dom o interwencję w Izraelu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.